Messi şi Ronaldo au spus adio Cupei Mondiale

Selecţionata Franţei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a învins reprezentativa Argentinei cu scorul de 4-3 (1-1), sâmbătă, la Kazan, în primul meci din optimile de finală.

„Les Bleus” s-au impus la capătul unui meci spectaculos, cu răsturnări de scor, prin golurile marcate de Antoine Griezmann (13 – penalty), Benjamin Pavard (57) şi Kylian Mbappe (64, 68), în timp ce pentru vicecampioana mondială au înscris Angel Di Maria (41), Gabriel Mercado (48) şi Sergio Aguero (90+3).

Adversara francezilor, în sferturi, va fi reprezentativa Uruguayului, care s-a calificat şi ea în sferturile Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a învins naţionala Portugaliei, campioana europeană, cu scorul de 2-1 (1-0), sâmbătă seara, pe Stadionul Fişt din Soci, în optimile de finală.

Fosta campioană mondială (1930, 1950) a câştigat graţie „dublei” lui Edinson Cavani (7, 62), în timp ce pentru lusitani a înscris Pepe (55). Atacantul sud-american Cavani s-a accidentat şi prezenţa sa pe teren, în sferturi, e pusă sub semnul întrebării.

Astfel, cei mai importanţi doi jucători ai planetei, Lionel Messi şi Cristiano Ronaldo, au spus adio Cupei Mondiale, lupta pentru Balonul de Aur fiind acum şi la îndemâna altor fotbalişti de top.

Duminică sunt programate alte două meciuri din optimile de finală, după următorul program: Spania – Rusia, ora 17 şi Croaţia – Danemarca, ora 21. Ambele jocuri vor fi transmise în direct pe TVR 1 şi TVR HD.