Marius Copil s-a calificat în sferturile turneului de la Surbiton

Tenismanul român Marius Copil s-a calificat în sferturile de finală ale turneului challenger de la Surbiton (Marea Britanie), dotat cu premii totale de 137.560 euro, după 6-3, 6-3 cu canadianul Brayden Schnur. Copil (28 ani, 83 ATP), cap de serie numărul şase, a obţinut victoria în doar 56 de minute, dar putea încheia conturile şi mai devreme.

Arădeanul a avut 7 aşi şi a comis 3 duble greşeli, în timp ce Schnur (23 ani, 106 ATP) a reuşit 3 aşi şi a contabilizat 3 duble greşeli. Copil şi-a asigurat un cec de 3.710 euro şi 25 de puncte ATP, iar în sferturi îl va înfrunta pe australianul Matthew Ebden.

Scorul meciurilor directe este egal, 1-1, după ce Ebden (31 ani, 64 ATP) s-a impus anul trecut în sferturi la ‘s-Hertogenbosch (iarbă), cu 6-3, 6-3, românul reuşind să câştige în 2012, în calificări la Shanghai, cu 7-6 (1), 6-4.