Marius Copil s-a calificat în semifinalele turneului de la Basel

by Andreea Radu

Marius Copil s-a calificat în semifinalele turneului de la Basel, după ce l-a învins în două seturi pe americanul Taylor Fritz, scor 7-6(6), 7-5. Românul a avut nevoie de o oră și 5 de minute pentru a-l învinge pe locul 57 ATP.

Cu 18 ași reușiți (opt mai mulți decât adversarul), Marius a ajuns în a doua semifinală ATP din carieră, după cea din februarie de la Sofia, și-l va întâlni, cel mai probabil, pe Alexander Zverev, locul 5 ATP, care evoluează în sferturi împotriva lui Roberto Bautista-Agut (locul 26 ATP). În calificări, Copil a trecut de fratele mai în vârstă al lui Alexander, Mischa.

Pentru calificarea în semifinale, Copil și-a asigurat un cec în valoare de 105.525 de dolari și 180 de puncte în clasamentul ATP, cu ajutorul cărora va urca pe locul 71 ATP.
Până în semifinale, Marius nu a pierdut niciun set, după ce i-a învins pe Mischa Zverev (7-5, 7-5) și Dusan Lajovic (6-3, 6-4) în calificări, Ryan Harrison (6-2, 7-6(8)) în primul tur și Marin Cilic (7-5, 7-6(2)) în optimi.