MARIUS COPIL PIERDE DRAMATIC LA DOAR UN MINI-BREAK

by Calin Moga

Arăseanul Marius Copil a pierdut în turul secund al turneului de tenis ATP Mutua Madrid, turneu dotat cu premii în valoare de 3,671,400 dolari, din categoria Masters 1000 şi care se desfăşoară pe o suprafaţă de zgură, o prefaţă la Grand Slam-ul de la Roland Garros. Adversarul său a fost bulgarul Grigor Dimitrov, favoritul 12 şi număr 14 ATP, care a câştigat cu foarte mare efort şi tensiune, scor 4-6 6-3 7-6 (9). Primul set a fost câştigat de Marius Copil, reuşind la 4-4 un break în faţa bulgarului şi câştigându-şi serva, scor 6-4.  În setul secund e timpul arădeanului să-şi piardă serviciul, bulgarul ajungând la 4-2 şi câştigând setul. Setul al treilea începe cu două mingi de break pentru Dimitrov anulate de Marius Copil şi se merge umăr la umăr până la tie-break unde meciul este fenomenal, Dimitrov are 3 mingi de meci şi Copil trimite ultima minge în fileu, spulberând visul pe care timp de două ore şi 10 minute şi-l crease. Marius Copil rămâne cu cei 24.000 de dolari, cele 45 de puncte ATP dar cu evident mult mai mulţi fani de partea sa.