MARIUS COPIL, IN SEMIFINALELE PROBEI DE DUBLU LA SIBIU OPEN

Perechea româno-italiană Adrian Ungur/Potito Starace și cuplul român Marius Copil/Alexandru-Daniel Carpen s-au calificat, joi, în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului challenger Sibiu Open, dotat cu premii totale de 42.500 EURO.

Ungur și Starace, principalii favoriți, au profitat de abandonul, perechii Nikoloz Basilașvili (Georgia)/Miljan Zekic (Serbia), după doar 6 minute de joc, la scorul de 1-1 în primul set.

Copil și Carpen au trecut fără probleme, cu 6-1, 6-2, de altă echipă din țara noastră, Patrick Grigoriu/Costin Pavăl.

În semifinale, Ungur și Starace vor înfrunta cuplul polonez Marcin Gawron/Grzegorz Panfil, care au trecut în sferturi de germanii Andreas Mies/Peter Torebko, scor 6-2, 3-6, 10-3, în timp ce Copil și Carpen vor da piept cu perechea Jason Kubler (Australia)/Danilo Petrovic (Serbia), victorioasă cu 6-3, 3-6, 10-7 de favoriții nr. 2, Radu Albot (R. Moldova)/Stephan Fransen (Olanda).

Semifinaliștii și-au asigurat câte 920 de EURO și 33 de puncte de pereche.

Sursă: AGERPRES