MARIUS COPIL A FOST ELIMINAT IN PRIMUL TUR LA BRD ARAD CHALLENGER, HANESCU SI UNGUR SUNT IN OPTIMI (FOTO)

Ziua de astăzi a rezervat iubitorilor tenisului un maraton de 12 meciuri, patru avându-i ca protagonişti pe jucătorii români. Victor Hănescu a jucat în primul meci de pe terenul central Activ Club Arad împotriva deţinătorului de wild-card, Constantin Sturdza. Meciul s-a încheiat după 50 minute de joc, Hănescu impunându-se la scorul de 61 62. In următoarea partidă disputată pe central, Victor Crivoi nu a reuşit să se impună în faţa lui Uladzimir Ignatik.

Din păcate, românul a pierdut la scorul de 64 62, iar belarusul va juca în turul următor cu Hănescu. Adrian Ungur a jucat astăzi împotriva câştigătorului de la Arad din 2010, francezul David Guez. Ungur s-a impus fără probleme la scorul 64 62. În turul doi, tenismenul român îl va întâlni pe Martin Cuevas. Mai departe merge şi principalul favorit, ibericul Pere Riba, care a trecut la pas de croatul Nikola Mektic, 6-2, 6-1.

Finalistul de anul trecut, Marius Copil a pierdut în această seară în faţa publicului de acasă, fiind învins de Aldin Setkic în trei seturi, scor 67 64 63. Duelul tunarilor a revenit bosniacului, iar Copil iese devreme din turneu, după ce anul trecut jucase finala cu Ungur.

Ungur vs Cuevas, Hanescu vs Ignatik – meciurile zilei de joi

TEREN CENTRAL start 12:00
[1] R Albot (MDA) / A Sitak (NZL) vs [WC] V Crivoi (ROU) / P Grigoriu (ROU)

Nu inainte de 13:00
[WC] P Luncanu (ROU) vs [Q] F Skugor (CRO)
[4] A Ungur (ROU) vs [Q] M Cuevas (URU)
U Ignatik (BLR) vs [2] V Hanescu (ROU)

TEREN  1 start 12:00
[5] D Dzumhur (BIH) vs G Lama (CHI)

[Q] N Cacic (SRB) vs A Veic (CRO)
[1] P Riba (ESP) vs [PR] D Kosakowski (USA)

Nu inainte de 16:00
Pauza regulamentara – E Lopez-Perez (ESP) / D Munoz-De La Nava (ESP) vs [3] F Skugor (CRO) / A Veic (CRO)

TEREN 3 start 12:00
L Pouille (FRA) vs [6] G Melzer (AUT)
[Alt] A Setkic (BIH) vs C Buchanan (USA)

Nu inainte de 15:00
Pauza regulamentara – D Dzumhur (BIH) / A Setkic (BIH) vs [2] S Bader (AUT) / G Melzer (AUT)