Manchester City, răpusă pe stadionul de un miliard de euro

Tottenham a obţinut prima victorie europeană pe noul stadion, 1-0 cu Manchester City. Aguero a ratat un penalty, dar se poate revanşa la returul care e peste o săptămână în direct la Digi Sport.

Noul stadion i-a purtat noroc lui Tottenham la prima partidă în cupele europene – în minutul 11, City a primit penalty după un henţ care s-a văzut la VAR, dar Lloris l-a ghicit însă pe Aguero.

În replică, Harry Kane l-a testat şi el pe Ederson. Atacantul naţionalei Angliei a avut ghinion în repriza a doua și şi-a sucit glezna, după ce a fost călcat involuntar de Delph, ieşind pe braţe de pe teren.

Chiar și fără Kane, Tottenham a insistat, iar Son a adus victoria cu un sfert de oră înainte de final. Un fan a ţinut neapărat să fie primul care intră pe gazonul noului stadion.

Ca să nu fie eliminată al doilea an la rând în sferturi, City trebuie să revină în retur de la 0-1. Partida Manchester City – Tottenham e miercurea viitoare, 17 aprilie, în direct pe Digi Sport.

Liverpool a făcut primul pas spre semifinalele UEFA Champions League. „Cormoranii” au învins Porto cu 2-0 şi sunt favoriţi înaintea returului din Portugalia.

Liverpool şi-a respectat statutul de favorită cu Porto şi a deschis scorul după cinci minute de joc. Keita l-a învins pe Iker Casillas cu un şut deviat. Salah a avut şansa lui 2-0, dar mingea trimisă pe lângă portar a trecut agonizant și pe lângă stâlpul din stânga porţii.

Firmino a mărit avantajul cormoranilor după o fază la care apărarea portughezilor a greşit pasul la ofsaid. Returul e miercurea viitoare, în direct la Digi. (digisport.ro)