Lovitură în Colentina: UTA câştigă în fieful liderului Juventus!

Derby-ul de astăzi, din Colentina, a început prost pentru UTA, condusă încă din minutul 4, atunci când Băjenaru a transformat perfect o lovitură liberă de la 25 de metri, mingea ducându-se în vinclul porţii apărate de Miron. UTA nu a cedat însă şocului şi a preluat iniţiativa, presând fără a crea însă mare pericol. Totuşi, a venit minutul 34, când golgheterul liderului, Chipirliu, a lovit mingea cu mâna în careu şi centralul târg-mureşean a indicat punctul cu var. Gligor a ratat însă penalty-ul, şutând alături. UTA a trecut şi peste acest moment psihologic şi exact la ultima fază a primei reprize, în al doilea minut de prelungire, Curtuiuş egala cu o lovitură de cap din careu, după o centrare bună a lui Copil. Cu moralul bun, “roş-albii” au început excelent mitanul secund, iar în minutul 49 au preluat conducerea, Gligor revanşându-se cu un gol marcat din careu – şut plasat dintr-un carambol – după o lovitură liberă executată de Copil. Condusă pe teren propriu, Juventus s-a aruncat în atac cu toate liniile, iar Chipirliu a ratat două ocazii mari, în minutele 63, când a reluat cu capul milimetric pe lângă şi 81, când Miron l-a blocat din postură de “unu la unu”!
Gligor, gol şi penalty ratat
Pe contre, Stahl, Curtuiuş şi nou intratul Strătilă au creat şi ei ceva pericol la poarta adversă, fără a schimba tabela. Liderul autoritar al Ligii a II-a a presat continuu în ultimele minute, dar apărarea arădeană a stat bine în teren, respingând atacurile furibunde ale bucureştenilor. Victorie uriaşă a UTA-ei, chiar în fieful liderului Juventus, relaxat probabil şi după avansul considerabil la şefia clasamentului. Utiştii au însă meritul de a fi revenit de la 0-1 şi de a fi crezut în şansa lor, bucurându-se la final alături de zecile de suporteri veniţi de la Arad. Lupta la promovare continuă să fie dură, dar parcă acum orizontul pare mai luminat spre Liga 1.

Juventus: Stoian – Beţa, Wallace, Morariu, Carabela (72 Roşca) – Ștefan, Bărbulescu – Băjenaru (27 Mihăescu, 63 Hurdubei), Călințaru, Buhăescu – Chipirliu.
UTA: Miron – Adili (63 Filaret), Manea, Gligor, Copaci (46 Burlă) – Stahl, Tănase, Copil, Munteanu – Curtuiuș, Piccioni (58 Strătilă).
Arbitri: Florin Andrei (Târgu Mureş) – Romică Bîrdeş (Piteşti), Valentin Dumitru (Gherghiţa – Prahova)
Observatori: Vasile Bratu (Slobozia), Lucian Carjă (Constanţa).