Liverpool şi Barcelona, victorii la limită în Liga Campionilor

Liverpool, deţinătoarea trofeului, şi FC Barcelona au obţinut victorii spectaculoase, miercuri seara, în Liga Campionilor la fotbal, după reveniri pe tabela de marcaj.

Liverpool a învins-o pe RB Salzburg cu scorul de 4-3, pe Anfield, într-un meci în care ”cormoranii” au condus cu 3-0, dar au fost egalaţi. Mane, Andy Robertson şi Salah au făcut ca scorul să fie unul de forfait, Hwang, Minamino şi Haaland au restabilit egalitatea, dar Salah a semnat golul victoriei gazdelor.

FC Barcelona a fost condusă încă din minutul 3 de Inter, după reuşita argentinianului Lautaro Martinez. Catalanii a întors scorul după pauză, prin ”dubla” lui Luis Suarez (58, 84), golul victoriei venind din pasa lui Messi.

Barca a ajuns la 33 de partide pe teren propriu fără înfrângere în Liga Campionilor

Ianis Hagi a fost titular la campioana Belgiei, Genk, care a terminat la egalitate, 0-0, cu Napoli, pe teren propriu, într-un meci în care vicecampioana Italiei a avut trei bare în prima repriză. Hagi jr a fost înlocuit în min. 90+2 cu Bryan Heynen.

Slavia Praga, cu Nicolas Stanciu titular, a fost întrecută de Borussia Dortmund cu 2-0, pe teren propriu, prin golurile marcate de marocanul Achraf Hakimi (35, 89). Mijlocaşul român a fost schimbat în min. 83 cu Milan Skoda.

Ajax, la care mijlocaşul român Răzvan Marin a fost rezervă, s-a impus cu 3-0 la Valencia, prin golurile marcate de Ziyech, Promes şi van de Beek, ”liliecii” ratând un penalty la 0-1 prin Parejo. Fiecare echipă a avut câte o bară.

Lyon, cu portarul Ciprian Tătăruşanu pe banca de rezerve, a învins-o pe RB Leipzig cu 2-0, în deplasare.

Chelsea a trecut cu 2-1 de Lille, în deplasare, iar echipa franceză a ajuns la zece meciuri fără victorie pe teren propriu în cupele europene.

Zenit a învins-o cu 3-1 pe Benfica, iar lusitanii nu au niciun punct în grupă.

Rezultate:
Grupa E
Genk – Napoli 0-0

Liverpool – RB Salzburg 4-3
Au marcat: Sadio Mane 9, Andrew Robertson 25, Mohamed Salah 36, 69, respectiv Hee-Chan Hwang 39, Takumi Minamino 56, Erling Braut Haaland 60.

FC Barcelona – Inter Milano 2-1
Au marcat: Luis Suarez 58, 84, respectiv Lautaro Martinez 3.

Borussia Dortmund 2 1 1 0 2-0 4
2 FC Barcelona 2 1 1 0 2-1 4
3 FC Internazionale Milano 2 0 1 1 2-3 1
4 SK Slavia Praga 2 0 1 1 1-3 1

Grupa G
RB Leipzig – Olympique Lyon 0-2
Au marcat: Memphis Depay 11, Martin Terrier 65.

Zenit Sankt Petersburg – Benfica Lisabona 3-1
Au marcat: Artem Dziuba 22, Ruben Dias (autogol) 70, Sardar Azmoun 78, respectiv Raul de Tomas 85.

Zenit 2 1 1 0 4-2 4
2 Olympique Lyon 2 1 1 0 3-1 4
3 RB Leipzig 2 1 0 1 2-3 3
4 Benfica 2 0 0 2 2-5 0