Lipova şi Crişul iernează pe podium, iar Pecica le urmează!

by Rusu Flavius

Știri Arad. Şoimii Lipova a încheiat, astăzi, seria pozitivă începută încă din octombrie, iar victoria de la Filiaşi a confirmat o dată în plus forma excelentă arătată în ultimele două luni. Formaţia pregătită de Flavius Sabău s-a impus cu 1-0 pe terenul celor de la ACSO, gol reuşit în minutul 77 de Banyoi. Cu această ultimă victorie a anului, Lipova şi-a asigurat locul doi şi va ierna ca vicelider în C4, după liderul detaşat şi neînvins al seriei, Universitatea Craiova 1948. Practic, lipovanii revin în postura din sezonul trecut, când au terminat campionatul tot pe poziţia secundă.

Un tur bun a făcut şi Crişul Chişineu Criş, care s-a impus astăzi acasă, cu 2-1, în faţa celor de la Becicherecu Mic. Cele trei puncte au fost acontate dramatic, după ce timişenii reuşeau să deschidă scorul în minutul 80, prin Bîrză. Băieţii lui „Ştili” Abrudean aveau însă să revină spectaculos pe final, la fel ca la Timişoara, cu ACS Poli. Dubla lui Modan, din minutele 84 şi 89, au păstrat toate punctele pe Criş, iar arădenii încheie turul seriei a IV-a pe podium, mai exact pe locul 3, la egalitate de puncte cu Lipova, dar cu golaveraj inferior.

Ultima etapă a turului din “C4” nu a fost de bun augur pentru alte trei divizionare arădene. Nou promovata Progresul Pecica a pierdut cu 3-1 pe terenul codaşei din Deva, după ce a condus la pauză cu 1-0. Szekely a deschis scorul în minutul 25, dar gazdele au întors spectaculos rezultatul în partea a doua. Chiar şi cu această înfrângere, trupa lui Dan Stupar a făcut o primă parte de campionat peste aşteptări, iar cele 25 de puncte  îi asigură statutul de revelaţie a turului. Pecica încheie turul pe locul 4, în spatele celorlaltor două arădene fruntaşe, Lipova şi Crişul.

Destul de prost întâmpină vacanţa de iarnă cei de la Lunca Teuz Cermei, învinşi astăzi pe teren propriu, 1-4 cu  CSC Dumbrăviţa. Burlă a marcat unicul gol al gazdelor, în minutul 64. Cermeiul termină turul în partea a doua a clasamentului, locul 11, cu 18 puncte, la patru distanţă peste linia retrogradării.

Naţional Sebiş a pierdut la scor în ultimul meci al anului, 0-5 în fieful liderului detaşat al seriei, Universitatea Craiova 1948. Oltenii lui Mititelu au făcut instrucţie cu formaţia de pe malul Crişului Alb. Sebişenii încheie turul pe loc retrogradabil, poziţia a 13-a (prima sub linie), iarna anunţându-se complicată.