Lipova rămâne în “cărţile” promovării, după 4-1 cu Hunedoara

În ciuda rezultatelor ceva mai slabe din acest retur de campionat, Şoimii Lipova nu renunţă şi rămâne bine ancorată în lupta pentru promovare din “C4”. Echipa arădeană avea mare nevoie de victorie în meciul de pe teren propriu cu FC Hunedoara, iar atitudinea jucătorilor a fost cu totul alta decât în etapele precedente. Totuşi, “şoimii” au fost conduşi cu 1-0 la pauză, după penalty-ul transformat de Robert Cristian, în minutul 9, la un fault în careu comis de Dobrean. Bercu şi Trabalka au ratat egalarea, la o dublă ocazie în minutul 34 şi hunedorenii au intrat cu avantaj la vestiare. Descătuşarea gazdelor avea să vină după pauză, când pe teren a fost parcă o cu totul altă echipă. În doar şapte minute, Lipova a întors spectaculos rezultatul, prin reuşitele lui Rusu, Istrate şi Trabalka, iar în minutul 53 era 3-1! Hunedoara nu a mai avut replică, iar golgheterul Trabalka a făcut “dubla” în minutul 80, pentru un 4-1 ce părea greu de obţinut între reprize.

Victorie clară a Lipovei, echipă ce nu vrea să renunţe la lupta pentru promovare. D.Filip – Stoin (88 Nagy – debut în Liga 3), Calvin, Bercu, Filimon – Poiană (83 Obrad), Dobrean (66 Lazea), M.Popa, D.Rusu – Istrate – Trabalka (85 Marton). Şoimii Lipova se deplasează etapa viitoare în “vecini”, la Giarmata, echipă implicată serios la celălalt pol al clasamentului, în lupta pentru salvarea de la retrogradare. În aceeaşi etapă a 24-a, Sebişul a obţinut prima victorie a returului, 3-0 cu Unirea Alba Iulia, goluri reuşite de Szekely, în minutele 45 şi 87 şi Vereş, minutul 79, iar Cermeiul a pierdut 1-0, la Deva, luându-şi astfel adio de la promovare.