Lipova lasă două puncte la Cugir. Vineri e finala pentru promovare!

Şoimii Lipova a pierdut alte două puncte importante în lupta pentru promovare. În etapa intermediară din Liga a III-a, viceliderul din C4 s-a încurcat la Cugir, scor 1-1 (0-1), deşi a avut aproape o repriză superioritate numerică. Începutul meciului a aparținut gazdelor, care au ratat de trei ori în aceeași fază, pentru ca peste un sfert de oră Filip să pareze miraculos un șut al lui Păcurar. Contrar cursului jocului, în minutul 28, Lipova a deschis scorul, Istrate marcând cu un șut de la marginea careului mare.

Cugirul a rămas în zece oameni în minutul 54, după ce Vărărean a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene. Lipova nu a profitat însă de avantajul omului în plus, iar în minutul 69 a venit egalaraea, Șăucă marcând din careul mic. Mai mult, gazdele puteau da lovitura în minutul 83, dar Cârstean a ratat incredibil, singur cu portarul. Lazea putea aduce trei puncte mari în contul Lipovei, dar şutul său a fost scos de sub transversală de portarul Metalurgistului.

Flavius Sabău i-a trimis în teren pe:  Filip – Stoin, Bercu, Vasiu, Filimon – Poiană, Lazea, M. Popa, D. Rusu – Istrate (Marton) – Trabalka. Lipova obţine, totuşi, un punct ce ar putea deveni important în eventualitatea unei victorii în „finala” pentru promovare de vineri, ora 18, cu Şcolar Reşiţa, liderul campionatului.

Bănăţenii au câştigat cu 2-0 cu Ocna Mureş şi au două lungimi peste Lipova. Cu un succes, „şoimii” ar urca pe primul loc şi ar fi favoriţi la promovarea în Liga a II-a, cu două runde înaintea de finalul stagiunii. Promovarea se joacă în 3, după ce Dumbrăviţa a câştigat cu 3-1 la Alba Iulia, timişenii având două puncte sub Lipova şi patru mai puţine decât liderul Reşiţa.

În aceeaşi etapă intermediară – a 27-a – din seria a IV-a, Crişul a reușit să treacă, în deplasare, de una din codașele clasamentului, CSM Lugoj. Piț a macat un euro-gol în minutul 19, Adrian Abrudean începând cu: Dagău – Sabău, Pavel, Siminic – Ciornei (Lazăr), Ianc (Clej), Gâlcă, Suslak – Piț, Modan (Matei), Bozian (Magici).

Sebişul a obţinut al optulea rezultat pozitiv, continuându-şi parcursul excelent. Echipa lui Cristi Todea s-a impus cu 1-0 la Avrig, unicul gol al partidei purtând semnătura lui Szekely, în minutul 45. Naţional a abordat jocul în formula: Horvat – Onuțan, Lezeu, Forisz, Dărăban – Ciochină, Ember, Mateucă, Vereș – Enciu, Szekely (Petculescu).

Astăzi, ora 18 joacă şi Cermeiul, în deplasare la Hunedoara, echipa lui Radu Anca sperând să completeze prestaţia bună a arădenelor pe terenuri străine.