Lipova a întrerupt seria liderului. Rezultate şi clasament în „C4”

Şoimii Lipova şi-a respectat promisiunea şi a întrerupt seria invincibilă a liderului imaculat din C4, care avea punctaj maxim până la meciul din Podgorie. Nou promovata şi-a continuat prestaţiile bune de acasă şi puţin a lipsit să îşi treacă în cont toate cele trei puncte.

După o primă repriză disputată, dar fără ocazii importante, Şirineasa a deschis scorul la Pîncota, prin Gruia, în minutul 49, dar ultima jumătate de oră le-a aparţinut şoimilor lui Flavius Sabău, care au egalat în minutul 74, prin Vasinc, excelent angajat de Piţ.

S-a terminat 1-1, într-un meci în care Lipova a folosit formula: Iliescu – Mandache, Bercu, Pașcu, Tomuț (min. 46, Stoin), Piț (min. 85, Lăcustă), Bier, Copil (min. 83, Vasiu), Deta (min. 46, Filimon), Vasinc, Trabalka.

În derby-ul rundei, Naţional Sebiş – rămasă între timp fără antrenorul Alin Chiţa, care şi-a reziliat de comun acord contractul cu gruparea de pe malul Crişului – a reuşit să obţină un punct, tot după un 1-1, la Reşiţa.

Într-un meci cu scântei înainte de joc, Sebişul s-a văzut condusă după reuşita lui Negoescu, din minutul 24, revenind însă în meci în partea a doua, când a avut şi superioritate numerică, după roşul promit de Doda.

Săulescu a egalat în minutul 84, pentru ca în prelungiri, Enciu să rateze şansa de a aduce toate cele trei puncte la Sebiş.

A treia reprezentantă a judeţului nostru în Liga a III-a, Gloria Lunca Teuz Cermei, s-a impus cu 4-1 în deplasarea de la Becicherecu Mic, prin golurile marcate de Buia, autor a unei duble, Brînduşe şi Sulea, golurile desprinderii venind în ultimul sfert de oră.

Hermannstadt 2 Sibiu – a stat

CSU 2 Craiova – Cetate Deva se joacă marţi.

15.Becicherecu Mic 6 0 0 6 2-23 0

Etapa viitoare (13-14 octombrie): ACSO Filiaşi – CSM Lugoj, Hermannstadt 2 Sibiu – Becicherecu Mic, Cetate Deva – ACS Ghiroda, Millenium Giarmata – Şoimii Lipova, Lunca Teuz Cermei – CNP Timişoara, Inter Băleşti – Şcolar Reşiţa, ACS Şirineasa – CSU 2 Craiova, Naţional Sebiş – stă.