Lipova bate Cermeiul şi rămâne lider detaşat în “C4”

Şoimii Lipova îşi continuă seria incredibilă de victorii pe linie, şase din tot atâtea meciuri, din acest început de campionat! Liderul seriei a IV-a a câştigat şi duelul arădean cu Cermeiul, disputat la Pâncota, scor 4-2 (1-1), la capătul unui joc spectaculos, cu şase goluri, răsturnări de scor şi în general un fotbal ofensiv, plăcut ochiului. A fost şi o revanşă a lipovanilor, după eliminarea de acum o lună, din Cupa României, când Lunca Teuz se impunea la limită, 2-1. După un început echilibrat de partidă, cu cele două echipe tatonându-se, cei care au deschis scorul au fost oaspeţii, Capătă surprinzându-l pe Filip cu un şut din afara careului, 0-1 (min.23). Lipova a egalat cu trei minute înaintea pauzei, fostul golgheter al Cermeiului, Sulea, marcând cu un şut puternic sub tranversală, 1-1 după 45 de minute.
Victorie conturată pe final
Repriza a doua a fost la discreţia gazdelor, “şoimii” confirmând statutul de favoriţi. Având şi presiunea primului loc, gazdele s-au aruncat în atac şi au făcut 2-1 în minutul 56, Vasiu marcând cu capul, după un corner executat de Poiană. Totuşi, Cermeiul a avut replică şi Capătă a realizat “dubla” (min.77), cu un gol cu capul, pe spate, tot după un corner. Lipova a forţat cu toate liniile în ultimele zece minute, iar eforturile i-au fost răsplătite, nou intratul Burlă (min.84), gol cu capul, după o lovitură liberă executată de Mădălin Popa şi Poiană (min.87), cu un şut la colţul lung, aproape de vinclu, asigurându-i Lipovei o nouă victorie, a şasea din tot atâtea meciuri disputate în Liga a III-a.
“Şoimii” sunt de neoprit
Trei puncte cu care trupa lui Flavius Sabău se menţine lider detaşat în “C4”, serie cu atât mai merituoasă cu cât “şoimii” îşi dispută meciurile de acasă la Pâncota şi nu pe propria arenă, care se află în curs de modernizare. Cele două echipe au folosit următoarele garnituri: Lipova – D.Filip – Savin, Calvin, Vasiu, Filimon (75 Burlă) – Poiană, M. Popa, S.Popa (60 Dobrean), D.Rusu (75 Paşcu) – Trabalka, Sulea (60 Vasinc); Cermei – Gârlea – Rogojan, Varga, Nistor, Polgar (70 Sabău) – Mihuța (69 Vezan), Tănase – Deta, Prună, Vlad (56 Matiş) – Capătă. Lipova se pregăteşte, acum, de al doilea derby arădean la rând, un duel al primelor două clasate, la Chişineu Criş!
Sebişul spulberă penultima clasată
Naţional Sebiş a obţinut în această etapă o nouă victorie categorică. Echipa lui Călin Cojocaru s-a impus cu 5-1 (4-0) pe teren propriu, în faţa penultimei clasate, CSM Lugoj. Ankomah (20), Enciu (23, 50), Sz.Szekely (56) şi Onţel (84) au fost marcatorii Sebişului, golul de onoare al bănăţenilor fiind marcat de Makongo (80). Cu acest nou succes, Naţional urcă în prima parte a clasamentului şi se pregăteşte de deplasarea la Hunedoara. Crişul joacă astăzi, ora 17 şi porneşte mare favorită în deplasarea de pe terenul “lanternei roşii”, din Ocna Mureş, echipă care încă nu are punct acumulat după cinci etape.