LIDERUL SE TINE TARE: SOIMII PINCOTA A INVINS FCM BAIA MARE CU 1-0

Odată ajunsă pe primul loc în C5, Şoimii Pîncota este decisă să nu mai cedeze supremaţia şi să promoveze în eşalonul secund. Astăzi a fost din nou bucurie în Podgorie, trupa pregătită de Dan Cuedan câştigând într-o manieră mai clară decât arată scorul final, 1-0, disputa cu FCM Baia Mare, din play-off. Gazdele au deschis repede scorul, dintr-un penalty acordat la un henţ în careu şi transformat de Bulzan în minutul 16. Şoimii s-au întrecut apoi în ratări până la pauză, Burian, Maghici şi Dubeştean fiind aproape de a majora diferenţa. La zece minute de la reluare, Baia Mare a rămas în “10”, prilej numai bun pentru pîncotani de a asalta poarta moroşană. Bulzan, Mitu şi Alin Mihai şi-au trecut în cont şi ei ocazii, dar scorul de 1-0 a rezistat până la final. Trei puncte meritate în contul grupării lui Pavel Piroş, rămasă lider în C5. Dan Cuedan a folosit în meciul de astăzi următoarea formulă: Irimia – Iovan (46 Hosu), Rusu, Lung, Vițu – Maghici, Dubeștean, Suciu (90 Lengyel), Bulzan (90 Gavriş) – Burian (70 Mitu), Mihai.

Cuedan: “Presiunea locului 1 îşi spune cuvântul”

Am ratat inadmisibil de mult, iar presiunea locului 1 îşi spune cuvântul. Oaspeţii nu şi-au creat cine ştie ce ocazii şi era păcat ca la ratările ce le-am avut, chiar şi din postură de singur cu portarul, să nu fi câştigat. Sunt mulţumit, pentru că veneam după o săptămână grea, cu trei meciuri dificile, două împotriva contracandidatelor noastre şi ultimul în compania unei echipe bune, preocupate de joc. Mă bucur că am câştigat şi că am rămas lider, dar ne mai aşteaptă un retur în play-off şi trebuie să rămânem modeşti, să muncim la fel de mult”, ne-a declarat Dan Cuedan. Mâine de la ora 18 se joacă un nou derby arădean în C5, CS Ineu – Naţional Sebiş, cu un foarte aşteptat duel între “Ştili” Abrudean şi fosta sa echipă.