Liderul Ligii a IV-a a câștigat clar amicalul cu UTA

UTA s-a prezentat astăzi, la Chișineu Criș, cu o echipă secundă, de juniori, coordonată de Costel Bogoșel, Mihai Petcuț și Sandu Țamboi.

Italianul Sorato, Lazăr și Opriș au fost singurii jucători din cadrul primei echipe.

În condițiile date, liderul Ligii a IV-a Arad, Crișul, a câștigat fără probleme testul susținut pe teren propriu, scor 4-1 (3-0).

Diferența a fost făcută încă de la pauză, când gazdele aveau 3-0 pe tabelă, după reușitele lui Lazăr, minutul 6, Ember, minutul 10 și Cigan, minutul 37.

Partea a doua a fost mult mai echilibrată, ambele echipe marcând câte o dată.

Mai întâi, Clej a făcut 4-0 cu un sfert de oră înaintea finalului, pentru ca Sorato să salveze onoarea UTA-ei, cu un gol reușit în minutul 86.

La blazonul UTA-ei nu ține de scuză nici măcar faptul că pe teren au fost juniorii U19, cu trei întăriri de la prima echipă, atâta timp cât amicalul a fost prezentat drept unul al primei formații.

O primă formație care probabil va fi pe teren la amicalul de sâmbătă, în deplasare cu CSM Școlar Reșița.

Crișul: Pătroi (30 Zaha, 60 Mucha) – Ciornei (46 Drăgan), A.Pavel (46 Gîlcă), Fl.Lazăr, Tomuț (46 Morariu) – Piț (46 Tăședan), Ember, Clej, Covaci – Cigan, Modan.

UTA: Creța (46 Debre) – D.Lazăr, Sabău, Opriș (40 Onuțan), Curta (71 Gabor) – Isac, Roșu (46 Savin), Lezeu (69 Stan) – Nagy (46 Țuța), R.Petcuț (71 Laza), Sorato.