„Leoaicele” de la Piroş Security, start lansat în elita fotbalului

„Leoaicele” de la AC Piroş Security au debutat cu dreptul pe arena „Banatul” din Sânnicolau Mic, la primul meci de pe teren propriu în elita fotbalului românesc. După victoria din prima etapă, obţinută pe terenul tinerei formaţii din Târgovişte, arădencele au dat peste o altă formație aflată în construcție. Luceafărul Filiași nu a emis nicio pretenție la Arad, punându-se doar problema scorului la care vor câștiga „roș-albele”.

Conturile erau încheiate după 20 de minute de joc, când trupa pregătită de Florin Bugar conducea cu 3-0. Lidia Șuveț (min. 3) și „dubla” Florentinei Ancăș (10 și 19) au stabilit rapid raportul de forțe. Melisa Olariu a înscris și ea până la pauză, iar în repriza a doua s-a consemnat şi scorul final, de tenis, 6-0, după reușitele semnate de Elisa Bozian, min. 58 și Andrada Vanu, min.67.

AC Piroș Security acumulează 6 puncte din tot atâtea posibile în startul sezonului, cu meciul cu Alexandria ce urmează a fi reprogramat. Florin Bugar a început cu: Dobre – Herbei, Ancăş, Mercea, Bondre, Vanu, Nagy, Olariu, Şuveţ, Bălaş, Sîrbovan. Au mai jucat: Bozian-Ruth, Matei şi Dubăţ.