Laszlo Balint: “Lecţie dură pentru noi, dar ne-am bătut singuri!”

UTA a suferit astăzi prima înfrângere din actualul sezon de Liga a II-a. Arădenii au deschis scorul prin Ursu, însă Ripensia a reușit să întoarcă rezultatul și s-a impus cu 2-1.

“Cred că a fost o victorie meritată a Ripensiei. Îl felicit pe Alexandru Pelici că a pregătit foarte bine jocul. Chiar și așa, spun cu toată responsabilitatea că ne-am bătut singuri, pentru că am fost surprinși exact pe lucrurile pe care le-am am analizat, le-am antrenat și am urmărit imagini video. Știam că sunt periculoși pe flanc și cel puțin a doua repriză ne-au pus foarte mari probleme. Din păcate e o lecție destul de dură pentru noi, cred că au fost unii jucători care s-au îmbătat prea repede cu precedentele succese.

Revenim cu picioarele pe pământ și abordăm meciul de săptămâna viitoare cu seriozitate, pentru că trebuie să reacționăm. Avem marți meci de Cupă, nu vine într-un moment foarte bun pentru noi, după care e un meci foarte complicat împotriva Sportului Snagov. Este o săptămână complicată și aștept reacții din partea băieților. Am jucători cu experiență, trebuia să gestionăm altfel a doua repriză, să absorbim puțin altfel momentele de presiune pe care ni le-a pus Ripensia”, a declarat Balint la conferința de presă de la finalul partidei. (uta-arad.ro)