LA DECIMA A DEVENIT REALITATE: REAL MADRID A CASTIGAT LIGA CAMPIONILOR, DUPA 4-1 IN FINALA CU ATLETICO

Real Madrid a reuşit o performanţă istorică învingînd în finala Ligii Campionilor pe Atletico, 4-1 după prelungiri. Gareth Bale a marcat în minutul 110, după o acţiune superbă a lui Di Maria, iar Marcelo şi Ronaldo, din penalty, au închis tabela.

Trupa lui Diego Simeone a condus la pauză cu 1-0. Iker Casillas a ieşit greşit pe o centrare şi i-a permis lui Godin să reia cu capul în plasă. Jocul defensiv perfect al echipei lui Diego Simeone şi-a făcut treaba doar pînă în prelungiri. Cu Ronaldo şi Bale păziţi bine şi cu Benzema inexistent, Real Madrid a avut nevoie de sclipirea unui fundaş. La un corner, Sergio Ramos a plasat, în minutul 93, mingea cu capul şi a trimis meciul în prelungiri! Real Madrid a revenit fantastic. Marcelo a dus scorul la 3-1, cu două minute înainte de final, iar Ronaldo a transformat un penalty în ultimele secunde.

Real Madrid reuşeşte să cucerească a zecea Ligă a Campionilor din istoria clubului, după 12 ani de la ultimul succes în această competiţie.

Sursă: gsp.ro