Kaiaciştii Gloriei s-au remarcat la Naţionalele juniorilor

Pe apele canalului de la Bascov au avut loc Campionatele Naționale de kaiac-canoe, competiție rezervată juniorilor. La această competiție au participat și sportivii secției de kaiac-canoe de la Clubul Sportiv Școlar Golria Arad.

În proba de K1 băieți categoria juniori II, sportivul Marian David, pregătit de prof. Gheorghe Muscă, a obținut locul 3. Același sportiv a fost foarte aproape de podium și în proba de K1 1000 metri, clasându-se pe locul 4.

La categoria juniori I, sportivul Koromi Roland s-a clasat pe locul 5 în proba de K1 4000 metri, primele 4 locuri fiind ocupate de către sportivii din lotul național de kaiac.

„Rezultatele obținute de sportivii secției de kaiac la această competiție ne dau speranțe ca la Campionatele Naționale de viteză din luna august să obţinem rezultate și mai bune”, spune profesorul Muscă.