Irina Begu se califică, dramatic, în turul secund la Australian Open

by webeditor

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat în runda a doua a turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului, după ce a învins-o, luni, pe rusoaica Ekaterina Makarova, cap de serie numărul 31, cu 3-6, 6-4, 8-6.

De necrezut, rusoaica a avut 6-3 4-0 și Irina Begu întoarce setul secund la 5-4, ca apoi Makarova să mai aibă o șansă de break cu 40-0 dar Begu se impune cu scorul de 6-4.

Irina Begu (27 ani, 40 WTA) s-a impus la capătul unui meci care a durat trei ore şi un minut. Fiecare jucătoare a avut câte 2 aşi şi 5 duble greşeli, Makarova a avut mai multe lovituri direct câştigătoare (30-22), dar a comis şi mai multe erori neforţate.

Românca şi-a asigurat un cec de 80.000 de dolari australieni şi 70 de puncte WTA. În turul secund, Begu o va înfrunta pe croata Petra Martic, victorioasă cu 7-6 (5), 6-3. Martic a obţinut victoria, cu 6-4, 4-6, 6-3 în singurul meci direct, din 2012, în Fed Cup, în Israel.

Monica Niculescu (30 ani, 85 WTA) a fost învinsă de germanca Mona Barthel (27 ani, 52 WTA), cu 6-4, 7-5, în primul tur. Barthel s-a impus într-o oră şi 49 minute.

Niculescu va primi pentru participare un cec de 50.000 de dolari australieni şi 10 puncte WTA.