Învinsă sub Tîmpa, ICIM e condamnată la victorie cu Braşovul

FCC ICIM îşi punea mari speranţe în primul meci al sfertului de finală din Liga Naţională de baschet.

Impulsionate şi de victoria de sub Tîmpa, din sezonul regulat, scor 66-63, galben-albastrele erau încrezătoare că pot face primul pas spre semifinale în faţa Olimpiei Braşov.

Doar că lucrurile au stat altfel în acest prim duel din play-of, ce se joacă după sistemul „cel mai bun din trei meciuri.

Totuşi, arădencele au început foarte bine jocul şi conduceau cu 13 puncte în debut. Doar că a urmat, apoi, un blocaj mental şi gazdele au revenit spectaculos pe finalul sfertului doi şi în sfertul trei, suficient pentru a tranşa victoria.

Americanca Higgins a fost cea mai bună jucătoare a gazdelor, contribuind decisiv la acest prim succes al celor de la Olimpia.

De partea cealaltă s-a remarcat doar Hadzovic, americancele Coker şi Poole şi bosniaca Tavic jucând sub potenţialul lor obişnuit.

Speranțele de calificare rămân, dar de acum fără alți pași greșiți în următoarele două întâlniri.

Următoarea are loc marți, 27 martie, ora 18, în Sala Sporturilor „Victoria” (intrare liberă), un succes al ICIM-ului împingând „sfertul” într-un decisiv care ar urma să se dispute vineri, 30 martie, la Braşov.

Olimpia CSU Braşov – FCC ICIM Arad 73-66
(17-21, 19-12, 21-14, 16-19).

Braşov: Higgins 26, Handford 14, Radovic 14 (2×3), Irimia 13 (1×3), Pesovic 4, Dumitrache 2. Au mai jucat: Hab, Moraru, Jez.

Arad: Hadzovic 18 (2×3), Ferenczi 11 (3×3), Coker 10 (1×3), Poole 10, Nagy 8, Tavic 5, Wingate 4. A mai jucat: Ciotir.

Surpriză în Sătmar

„Şocul” primei runde din sferturile de finală ale Ligii Naţionale s-a produs la Satu Mare, acolo unde, echipa gazdă a fost învinsă, surprinzător, scor 82-71, de ocupanta locului 7 la finalul sezonului regulat, SCM Timişoara.

În celelalte două meciuri s-au impus favoritele: Sepsi Sf Gheorghe – CSU Alba Iulia 96-44 şi Universitatea Cluj – CSBT Alexandria 72-71.