Înotătorii masters au cucerit medalii în Ungaria

Recent a avut loc în Ungaria, la Totkomlos, a XII-a ediţie a concursului internaţional de înot masters. CSM Arad a fost reprezentat de şase sportivi, care au reuşit să obţină numeroase medalii. Astfel, Cristian Pintican a cucerit două medalii de aur, la 33 metri spate şi 33 metri fluture şi o medalie de argint la 33 metri liber. Adalbert Karpati a câştigat o medalie de bronz la 33 metri fluture, Cristian Mladin s-a ales cu două medalii de bronz la 33 metri fluture şi 33 metri liber, o medalie de aur la 33 metri spate şi o medalie de argint la 33 metri mixt. Norbert Rusu a obţinut două medalii de argint, la 33 metri bras şi 133 metri mixt şi o medalie de bronz la 33 metri spate. În fine, Honoriu Botezatu a cucerit trei medalii de aur, la 33 metri liber, 33 metri fluture şi 33 metri spate. Rezultate bune a mai obţinut şi Damian Romeo, el reuşind o clasare pe locul 5 la 33 metri liber.
Pe podium şi la ştafete
În proba de ştafetă, 4X33 metri liber, în componenţa Romeo Damian, Honoriu Botezatu, Mladin Cristian şi Pintican Cristian, echipa CSM Arad a obţinut medalia de bronz, iar în proba de ştafetă 4X33 metri mixt, în componenţa Mladin Cristian, Cristian Pintican, Norbert Rusu şi Honoriu Botezatu, echipa arădeană a obţinut medalia de argint. Premierea a fost făcută de preşedintele Asociaţiei Naţionale de Înot Masters din Ungaria, Nagy Norbert.