ICIM defilează spre play-off. Miercuri e meci important

Univ.Goldiş ICIM s-a impus, conform aşteptărilor şi diferenţei de valoare, în faţa codaşei Poli Iaşi, scor 78-41 (16-12, 9-8, 24-13, 29-8). Cu cinci victorii din tot atâtea meciuri în grupa 7-10, a doua valorică a Ligii Naţionale de baschet, “galben-albastrele” se află la doar un succes distanţă – miercuri, ora 18:30, la Sala Sporturilor, cu CSBT Alexandria – de ocuparea locului 7, înainte de play-off. Revenind la meciul cu moldovencele, formaţia pregătită de Bogdan Bulj s-a impus clar, fără să forţeze prea mult, antrenorul sârb oferindu-i minute şi americancei McGuire, “exilată” la începutul săptămânii trecute la echipa a doua, datorită unor abateri disciplinare.
Cu Stroman în mână bună şi cu Hadzovic la coordonare, căpitanul sărbătorindu-şi ziua de naştere chiar în ziua jocului, Univ.Goldiş ICIM se gândeşte deja la duelul din sferturi de finală, cel mai probabil cu “U” Cluj. Pentru arădence, au punctat în partida de sâmbătă: Stroman 19, Nagy 16, Karakasevic 14, Hadzovic 13 (1), Pasic 10, Mercea 4 (1) şi McGuire 2. ICIM ocupă locul 7 în clasament, cu 35 de puncte, unul peste Alexandria, cele două echipe înfruntându-se la mijlocul săptămânii în meci direct, la Arad. În tur, “galben-albastrele” au câştigat în fieful teleormănencelor cu 84-79, având astfel un ascendent moral asupra adversarei.
Sursă foto: baschetarad.ro