ICIM câştigă la Galaţi şi face un prim pas spre locul 5

Univ.Goldiș ICIM Arad a trecut cu brio peste primul meci al duelului locurilor 5-6 din Liga Națională. Arădencele au învins, în deplasare, pe CS Phoenix Galați, cu scorul final de 71-58.

“Galben-albastrele” au confirmat jocul din meciul decisiv de la Satu Mare și au făcut o nouă partidă bună. A fost prima victorie din acest sezon împotriva gălățencelor, precedentele două întâlniri terminându-se în favoarea adversarei.

Cu un lot format doar din sportive românce, Phoenix nu a putut face față ICIM-ului, reușind doar să-și adjudece un sfert, ultimul, când practic soarta jocului era pecetluită. De remarcat că nouă jucătoare din tabăra arădencelor au evoluat peste 15 minute în meci, lidera acestora fiind Jovana Pasic. Sportiva din Muntenegru a atins borna celor 30 de minute petrecute pe parchetul Sălii Sporturilor „Dunărea” din Galați.

Urmează jocul cu numărul doi dintre cele două echipe, la Arad (sâmbătă, 22.04, de la ora 18:30), meci ce ar putea fi decisiv pentru stabilirea ocupantei locului 5. Duelul se joacă după sistemul “cel mai bun din trei meciuri.”

Phoenix Galaţi – Univ Goldiş ICIM Arad 58-71 (14-21, 11-22, 15-16, 18-12):

Galaţi: B. Fota 15 puncte (2×3), D. Fota 15 (1×3), Dumitrache 12 (1×3), Filip 9 (1×3), Şoptică 5, Stan 2. Au mai jucat: Grigoraş, Nini, Robitu, Vreme

Arad: Pasic 14 puncte (2×3), Moraru 10 (3×3), Karakasevic 10, Nagy 9, Stroman 9, Mercea 8 (2X3), Demeter 6, Hadzovic 5 (1X3). Au mai jucat: McGuire, Szocs, Zidaru.

Sursă: baschetarad.ro