ICIM a defilat spre play-off! Duel cu Clujul, în sferturi

Univ.Goldiş ICIM a defilat în a doua grupă valorică a Ligii Naţionale de baschet, câştigând toate cele şase meciuri. În ultimul, cel de aseară, arădencele au pus la respect principala contracandidată la ocuparea locului 7, CSBT Alexandria, scor final 79-50. Partida din Polivalentă a fost la discreţia totală a ICIM-ului, care şi-a asigurat un avans confortabil încă din primele minute, 13-0 (min.4) şi 28-9 (min.10)! Cu tripleta Hadzovic – Stroman – Pasic în formă, “galben-albastrele” nu le-au dat nicio şansă adversarelor, tabela indicând un neverosimil 47-14, în minutul 16. Pe fondul relaxării gazdelor şi a rulării lotului de către Bogdan Bulj, Alexandria a mai revenit în joc, limitând pe cât posibil proporţiile scorului.
Victorie categorică, care oferă moral înaintea play-off-ului, programat să debuteze chiar în acest week-end. În sferturile de finală, Univ.Goldiş ICIM înfruntă Universitatea Cluj-Napoca, ocupanta locului 2 în campionat, după meciurile din prima grupă valorică, 1-6. Primul meci se va disputa duminică, ora 18, pe Someş. Arădencele vor să îşi spele păcatele din sezonul regulat şi să se califice în semifinale, pentru a demonstra că actualul sezon nu a fost chiar un fiasco.

Univ Goldiş ICIM Arad – CSBT Alexandria 79-50
(28-9, 19-11, 11-15, 21-15)
Arad: Hadzovic 18 (2), Stroman 18, Pasic 15 (2), Karakasevic 10, Mc Guire 7, Mercea 7, Nagy 2, Demeter 2.
Alexandria: Bartee 13 (1), Rule 11 (1), Arnold 8, Mullings 7 (1), Mihai 6 (2) şi Grbic 5.