HCM BAIA MARE A INVINS IN DEPLASARE PE VIBORG, IN LIGA CAMPIONILOR

by Andreea Radu

HCM Baia Mare a învins formația daneză Viborg HK, în deplasare, cu scorul de 31-30 (13-12), duminică, într-un meci din Grupa principală 2 a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Campioana României a reușit o victorie foarte importantă, care o ține în cursa pentru calificarea în sferturile de finală.
Gazdele au început mai bine și conduceau cu 3-0 după trei minute de joc. HCM a egalat, 3-3 (5), dar Viborg s-a desprins din nou la trei goluri, 7-4 (10). Echipa antrenată de Tine Tiselj a mai egalat o dată, la 8-8 (22), iar în minutul 26 a preluat conducerea în premieră, după un gol din poartă în poartă reușit de goalkeeper-ul Barbara Arenhart, 10-11. HCM a avut 13-11 (29), dar la pauză avansul a fost minim, 13-12.
În repriza secundă, HCM a controlat jocul, iar gazdele au fost într-o continuă cursă de urmărire. HCM Baia Mare nu a reușit să se desprindă, deși a avut mai multe ocazii, conducând cu 14-12 (31), 15-13 (34), 16-14 (36), 22-20 (46), 23-21 (47). Cu cinci minute înainte de final campioana României a depășit cu brio un moment delicat, de dublă inferioritate, iar în min. 59 Paula Ungureanu a apărat un o minge, Buceschi a dus avantajul la 31-29 (60) și conturile erau încheiate.
Meciul a fost precedat de un moment de reculegere în memoria victimelor atentatelor teroriste din Danemarca.
La Viborg au jucat: Chana Franciela Masson De Souza, Rikke Poulsen — Rikke Skov (11), Kirsten Helene Balle (6), Isabelle Gullden (6), Sanja Damnjanovic, Sarah Andreassen (4), Louise Lyksborg (1), Louise Burgaard, Sarah Paulsen (2). Antrenor: Christian Dalmose.
Pentru HCM au evoluat: Barbara Arenhart (1 gol), Paula Ungureanu — Aneta Pîrvuț, Alexandra Do Nascimento (5), Eliza Buceschi (2), Lois Abbingh (6), Valentina Ardean Elisei (5), Anastasia Lobaci (2), Elena Gjeorgjievska (1), Ksenia Makeeva (2), Timea Tătar, Ekaterina Davîdenko (3), Camilla Herrem (4). Antrenor: Tone Tiselj.
Au arbitrat Viktorija Kijauskaite și Ausra Zaliene (ambele din Lituania), în timp ce delegat EHF a fost Kristian Johansen (Insulele Feroe).
În alte meciuri din Grupa a 2-a principală, Larvik a învins pe IK Savehof în deplasare cu 25-20 (vineri), iar Györi Audi ETO KC a dispus de Metz Handball, cu 31-27 (sâmbătă).
În clasament, pe primul loc se află Larvik; cu 14 puncte, urmată de Györi Audi ETO KC, 12 p, Viborg HK, 5 p, Metz Handball, 4 p (-3), HCM Baia Mare, 4 p (-22), IK Sävehof, 3 p.
În etapa viitoare, HCM Baia Mare va juca acasă cu IK Savehof, pe 1 martie.

Sursa: agerpres.ro