HALTEROFILII ARADENI S-AU CALIFICAT PE LINIE LA FINALA NATIONALA DE TINERET

Şcoala arădeană de haltere continuă să fie în top la nivel naţional. Sportivii pregătiţi de Adrian Jigău, Pavel Sebeşan şi Adrian Crişan s-au întors cu rezultate deosebite de la Bistriţa, acolo unde s-a încheiat astăzi Cupa României de tineret. Competiţia a contat şi ca etapă de calificare la finala Campionatului Naţional, toţi arădenii făcând pasul spre ultimul act. Paul Pantea a ocupat locul 1 la categoria +105 kilograme, Adrian Lingurar s-a clasat pe locul 2 la aceeaşi categorie, Sebastian Călugăreanu pe 3 la 85 de kilograme şi Alexandru Roşu pe 5 la 77 de kilograme, rezultate consemnate la total. Cu excepţia lui Pantea, pregătit de Adrian Crişan, ceilalţi trei halterofili sunt elevi ai tandemului Jigău – Sebeşan. Florin Vizitiu, sportiv care va reprezenta Aradul la Campionatul Mondial de juniori din Kazan (Rusia), este şi el calificat pentru finala naţională de tineret. Goana după medalii abia începe pentru sportivii arădeni, prima finală naţională a sezonului fiind cea a juniorilor II (16-17 ani) programată la Botoşani în perioada 10-14 iunie. Principalul favorit la aur este Adrian Lingurar, component al lotului naţional.