Halep trece de Kerber şi e în semifinale, la Roland Garros

Simona Halep, locul 1 WTA, a învins-o pe Angelique Kerber, locul 12 WTA, scor 6-7, 6-3, 6-2, și va juca în semifinalele de la Roland Garros contra lui Garbine Muguruza.

Halep a început slab meciul, nemţoaica conducând cu 4-0, dar a revenit spectaculos, egalând în două rânduri şi ducând primul set în tiebreak, adjudecat clar de nemţoaică.

Liderul mondial nu i-a mai dat, apoi, nici o şansă lui Kerber, în două seturi în care i-a fost net superioară. Totuşi, adversara Simonei a avut şi probleme medicale, solicitând timeout medical, la scorul de 2-1 în setul decisiv.

Nenumăratele greşeli neforţate ale lui Kerber i-au făcut misiunea extrem de uşoară lui Halep, care s-a impus categoric într-un ultim set pe care îl vedeam mult mai echilibrat.

Joi, în fața lui Garbine Muguruza, Halep va juca pentru a treia finală la Paris și locul 1 WTA! Iberica a defilat în semifinala cu Maria Sharapova, pe care a învins-o cu 6-2, 6-1.