Halep s-a calificat în turul III la Wimbledon

by Andreea Radu

Simona Halep s-a calificat miercuri în turul 3 al turneului de tenis de Mare Şlem de la Wimbledon, după o victorie împotriva altei românce, Mihaela Buzărnescu, 6-3, 4-6, 6-2.

Simona Halep, 27 de ani, locul 7 WTA, fost lider mondial, s-a impus după o oră şi 51 minute în faţa unei adversare de 31 ani, care este pe locul 53 în ierarhia mondială. Buzărnescu a reuşit miercuri unul dintre cele mai bune meciuri ale sale din acest sezon.

Halep a câştigat primul ghem al meciului, reuşind breakul, şi s-a desprins la 2-0, apoi Buzărnescu a egalat, 2-2. După 3-3, Halep a avut o serie foarte bună, câştigând cinci ghemuri consecutive, care i-au permis să-şi adjudece primul set, 6-3, şi să aibă 2-0 în setul secund. Buzărnescu a revenit puternic, cu două breakuri, şi a avut avantaj de 4-2 în setul 2. Halep a egalat situaţia, 4-4, dar nu a putut s-o împiedice pe rivala ei să se impună în setul 2, cu 6-4.

Fostul lider mondial a început în forţă setul decisiv, în care s-a desprins la 3-0. Buzărnescu a revenit din nou, apropiindu-se la 2-3, dar a părut apoi să cedeze fizic şi a pierdut setul, 2-6.

Halep a reuşit un as, iar Buzărnescu, niciunul. Halep a comis trei duble greşeli, Buzărnescu, 4.

Halep a obţinut 111.000 de lire sterline şi 130 de puncte WTA pentru calificarea în şaisprezecimi de finală.

Buzărnescu rămâne cu 72.000 de lire sterline şi 70 de puncte WTA pentru accederea în turul secund. Ea a ajuns anul trecut până în turul al treilea la Wimbledon, la prima sa participare pe tabloul principal.