Halep s-a calificat în optimile turneului de la Dubai

Simona Halep, locul 2 WTA, a trecut de canadianca Eugenie Bouchard, locul 79 WTA, în turul doi al turneului Premier 5 de la Dubai, scor 7-6 (4), 6-4. Românca s-a impus greu în primul set, la tie-break.

Halep și Bouchard au alternat momentele bune de joc, în care au dominat, cu momentele în care au avut unele căderi. La 3-2, Simona a făcut primul break al meciului, dar imediat Bouchard a avut o tresărire și a făcut rebreak-ul. După aceea, cele două jucătoare au mers cap la cap și setul a ajuns în tie-break, unde Simona a jucat mai bine.

Halep a început furtunos și setul doi. Jucătoarea noastră a reușit un break în primul game. Până la finalul setului, canadianca nu a putut să îi pună probleme româncei, care a servit excelent. Astfel, Simona Halep s-a menținut în avantaj și și-a asigurat victoria și calificarea în optimile de la Dubai.