Halep e în sferturi la Montreal, unde o aşteaptă Garcia

Simona Halep a învins-o în două seturi simetrice, 6-2, 6-2, pe americanca Venus Williams, joi într-o partidă din optimile de finală ale turneului WTA de la Montreal, dotat cu premii totale de 2,82 milioane dolari.

Halep (26 ani), numărul unu mondial, a înfruntat-o pe cea mai mare dintre surorile Williams la doar câteva ore după victoria dificilă înregistrată în faţa rusoaicei Anastasia Pavliucenkova (7-6, 4-6, 7-5), după trei ore şi şapte minute de joc, la capătul unui meci întrerupt de ploaie miercuri şi care a continuat joi.

Venus Williams, jucătoare cu şapte titluri de Mare Şlem în palmares, trecuse la rândul ei, în turul al doilea, de românca Sorana Cîrstea, cu 7-6 (7/4), 6-4.

Simona Halep, principala favorită de la Montreal, se va lupta vineri pentru un loc în semifinalele competiţiei din Canada cu Caroline Garcia din Franţa, învingătoare cu 6-3, 6-2 în partida cu rusoaica Maria Şarapova. Halep conduce cu 4 victorii la 1 în confruntările cu Garcia, ultimul duel având loc anul acesta, în sferturile de finală ale turneului de la Roma, câştigat de româncă în două seturi (6-2, 6-3).