Gyuszi Balint se declară mulţumit: ”Echipa a reacţionat bine”

UTA a încheiat, astăzi, a doua parte a ciclului de pregătire estivală. „Bătrâna Doamnă” s-a impus cu 2-1 în amicalul cu Luceafărul Oradea, goluri marcate de Tomozei și Khalaila. ”Un adversar deloc facil, Luceafărul a fost un adversar incomod sezonul trecut. Victoria a venit pe fondul unui joc destul de bun. Prima repriză, cel puțin, am controlat-o în mare parte. Mă bucur că se văd aspectele pe care le exersăm la antrenamente. Nu a fost prospețimea pe care ne-o doream pentru a pune presiune constantă pe adversar, însă e normal, băieții au picioarele puțin grele, dar s-au preocupat atât pe momentul de posesie cât și pe cel de non-posesie. Au apărut și unele probleme în repriza a doua, dar e normal, suntem în perioada în care reglăm aspecte tehnico-tactice, sunt copiii cu care trebuie să avem răbdare, cărora trebuie să le acordăm încredere. Pe lângă goluri am mai avut momente bune, acțiuni purtate într-o viteză acceptabilă pentru acest moment al pregătirii, progresăm ușor și pe organizare defensivă, suntem în grafic. Echipa a reacționat bine, chiar și în lipsa unor jucători importanți – Pușcaș, Rus, Ciucur, pe care, din păcate, l-am pierdut pentru o perioadă destul de lungă. Îi dorim însănătoșire grabnică și îl așteptăm cât se poate de repede, sunt convins că va reveni mai puternic. Suntem alături de el. Mă bucur și că jucătorii sosiți în această săptămână au avut evoluții bune”, a conchis antrenorul Laszlo Balint, pentru site-ul oficial al clubului. Luni dimineață, UTA pleacă în cantonament la Rogla (Slovenia) pentru următoarele două săptămâni.  (uta-arad.ro)