Franţa e campioana lumii, Croaţia moare frumos

Franța e noua campioană mondială la fotbal, după ce a câștigat marea finală cu Croația, disputată pe stadionul Luzhniki Arena din Moscova, scor 4-2.

Francezii, care sunt pentru a doua oară campioni mondiali, au deschis scorul grație unui autogol al lui Mandzukic, în minutul 18, după o fază suspectă de ofsaid. După 10 minute croații au egalat prin șutul superb al lui Perisic.

Croația a mai cedat o dată în minutul 38, când Perisic a făcut un henț în careu, iar arbitrul a arătat punctul cu var după ce a consultat arbitrajul video. Griezmann a transformat lovitura de pedeapsă fără nicio problemă.

Pogba și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor în minutul 59, iar șase minute mai târziu Mbappe a dus scorul la 4-1.

Mandzukic a înscris în poarta lui Lloris în minutul 69, după o gafă uluitoare a portarului francez, care a vrut să degajeze și a trimis mingea direct în piciorul croatului. (gsp.ro)