Franţa câştigă dramatic, România e lider al grupei de la Euro

După victoria României cu Croaţia, 4-1, înregistrată la Seravalle (San Marino), Franţa şi Anglia au pus în scenă, la Cesena, un meci dramatic, decis în prelungiri. „Cocoşii” au ratat două lovituri de pedeapsă în celălalt meci al grupei României de la Euro 2019, contra Angliei, dar aveau să câştige pe un final nebun, cu 2-1.  Foden a deschis scorul în minutul 54 şi era 1-0 pentru britanici.

Choudury,  fotbalistul lui Leicester, a fost protagonistul negativ al partidei, având o intrare inconştientă la francezul Bamba. Arbitrul nu a ezitat şi l-a eliminat direct,  moment psihologic al întâlnirii, căci francezii au punctat în minutele 89 şi 90+4, pentru o victorie nesperată.

În clasamentul grupei C, România şi Franţa au 3 puncte, dar tricolorii sunt lideri la golaveraj. Victoria la scor împotriva croaţilor e importantă şi în perspectiva unei eventuale lupte pentru singurul loc 2 din cele trei grupe, ce duce în semifinale.

Următorul meci pentru România se joacă vineri, la Cesena, contra Angliei (ora 19:30). În aceeaşi zi, Croaţia va da piept cu Franţa, de la ora 22:00.