FOTBAL – CM 2014: GERMANIA, CALIFICARE DUPĂ PRELUNGIRI IN FATA ALGERIEI

Echipa Germaniei a învins cu emoții formația Algeriei cu scorul de 2-1 (0-0, 0-0), după prelungiri, luni, pe stadionul ”Beira-Rio” din Porto Alegre, și s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie – 13 iulie).

Tripla campioană mondială a câștigat greu, prin golurile marcate de Andre Schuerrle (92) și Mesut Ozil (120), un meci pe care l-a dominat destul de autoritar și în care și-a creat destule ocazii. Algeria, la cea mai bună performanță a sa, optimile de finală, a făcut un joc remarcabil și a înscris prin Abdelmoumene Djabou (120+1).

Germania a fost surprinsă în prima parte a meciului de acțiunile curajoase și rapide ale algerienilor, care s-au apărat mereu foarte sus și au incomodat construcția germană, greoaie și previzibilă.

Africanii au avut prima acțiune periculoasă, în minutul 9, pe contraatac, când portarul Neuer a fost nevoit să iasă mult în afara porții pentru a-l bloca pe Slimani.

Schweinsteiger (14) l-a pus la încercare pe M’Bolhi, cu un șut de la distanță, prins în doi timpi de goalkeeper-ul algerian.

”Vulpile deșertului” au dat emoții defensivei germane în alte două rânduri, prin Feghouli (15), care a pătruns în careu și a tras peste poartă din unghi, și prin Ghoulam (18), care șutat perioculos la colțul lung.

Treptat, Nationalmannschaft și-a masat adversara în propria jumătate și a pasat răbdător în căutarea culoarelor către poarta algeriană. Echipa lui Halilhodzic a ieșit mai rar pe contre, însă a continuat să fie periculoasă de fiecare dată când a avut șansa.

Ozil l-a întrebuințat pe M’Bolhi în două rânduri, mai întâi (24) cu un lob, scos de sub bară, iar apoi (37) cu un șut respins de goalkeeperul african. Mueller a amenințat și el poarta algeriană, dar lovitura sa de cap (35) a trimis balonul pe lângă țintă. Kroos a creat pericol în două ocazii: în min. 41 șutul său de la distanță nu a putut fi reținut de portar, dar M’Bolhi s-a revanșat secunde mai târziu, când l-a blocat pe Goetze, în a doua situație (43) șutul lui Kroos trecând pe lângă vinclu.

Algeria a mai avut o oportunitate înainte de pauză, prin Mostefa (39), care a tras violent de la 25 de metri, iar J. Boateng a deviat periculos pentru propria poartă.

Intrat la pauză, Schuerrle a avut imediat impact și a produs panică în careul algerian, dar șutul său a fost blocat de un fundaș (48). La cornerul care a urmat, Mustafi a reluat frumos cu capul, însă în brațele lui M’Bolhi (49).

Repriza a doua a început alert, cu atacuri alternative la cele două porți, iar Lahm a avut șansa deschiderii scorului, dar șutul său din marginea careului a fost deturnat în corner de portar (55).

După o perioadă de acalmie, Feghouli a încercat să-l surprindă pe Neuer cu un șut din întoarcere, care a ocolit poarta (74). Un minut mai târziu, Slimani l-a pus la încercare pe Neuer de la distanță, dar goalkeeper-ul lui Bayern a fost pe direcție și a prins (75). Schweinsteiger a replicat, la poarta cealaltă (79), dar lovitura sa de cap a trimis balonul alături. M’Bolhi (80) a fost imbatabil la mingea expediată cu capul de Mueller și salvat un gol ca și făcut, iar apoi același Mueller (82) a trimis puțin alături din doar câțiva metri. Schweinsteiger (90) și-a trecut și el numele pe lista ratărilor, cu o lovitură de cap în brațele lui M’Bolhi.

Germania a început excelent prelungirile și a deschis scorul prin Andre Schuerrle (92), care a reluat spectaculos cu călcâiul, de lângă Ghoulam, centrarea lui Mueller: 1-0.

Mueller, golgheterul CM 2010, nu s-a lipit de gol nici în minutul 99, când șutul său a trecut pe lângă poartă. Ocazia era să se răzbune în minutul 102, când Mostefa a tras din 10 metri pe lângă poartă, după un luft al lui Khedira în propriul careu.

Germania a fost aproape de un nou gol în minutul 117, dar Kramer nu a putut să-l învingă pe portarul algerian. Nationalmannschaft a reușit în cele din urmă să închidă conturile, prin Mesut Ozil (120), la capătul unui atac prelungit: 2-0.

Algeria a reușit golul de onoare în ultimele secvențe ale partidei, prin Abdelmoumene Djabou (120+1), dar era mult prea târziu.

Germania, care pierduse ambele partide cu Algeria jucate până acum, inclusiv un 1-2 la CM 1982, va juca în sferturile de finală cu Franța. O mențiune specială merită portarul Neuer, care a făcut un remarcabil joc de libero în multe momente ale jocului cu algerienii.

Germania — Algeria 2-1 (0-0, 0-0), după prelungiri

Au marcat: Andre Scherrle (92), Mesut Ozil (120), respectiv Abdelmoumene Djabou (120+1).

Porto Alegre, stadion ”Beira-Rio”

Cupa Mondială 2014 — optimi de finală

Au evoluat echipele:

Germania: 1. Manuel Neuer — 21. Shkodran Mustafi (6. Sami Khedira, 70), 17. Per Mertesacker, 20. Jerome Boateng, 4. Benedikt Hoewedes — 7. Bastian Schweinsteiger (23. Christoph Kramer, 109), 16. Philipp Lahm (căpitan), 18. Toni Kroos — 8. Mesut Ozil, 19. Mario Goetze (9. Andre Schuerrle, 46) — 13. Thomas Mueller. Selecționer: Joachim Loew.

Rezerve neutilizate: 12. Ron-Robert Zieler, 22. Roman Weidenfeller — 2. Kevin Grosskreutz, 3. Matthias Ginter, 5. Mats Hummels, 10. Lukas Podolski, 11. Miroslav Klose, 14. Julian Draxler, 15. Erik Durm.

Algeria: 23. Rais M’Bolhi — 20. Aissa Mandi, 22. Mehdi Mostefa, 4. Essaid Belkalem, 5. Rafik Halliche (căpitan; 2. Madjid Bougherra, 97), 3. Fauzi Ghoulam — 8. Mehdi Lacen — 19. Saphir Taider (11. Yacine Brahimi, 78), 10. Sofiane Feghouli, 15. El Arabi Soudani (18. Abdelmoumene Djabou, 100) — 13. Islam Slimani. Selecționer: Vahid Halilhodzic.

Rezerve neutilizate: 1. Cedric Si Mohamed, 16. Mohamed Lamine Zemmamouche — 6. Djamel Mesbah, 7. Hassan Yebda, 9. Nabil Ghilas, 12. Carl Medjani, 14. Nabil Bentaleb, 17. Liassine Cadamuro, 21. Riyad Mahrez.

Arbitru: Sandro Ricci; arbitri asistenți: Emerson De Carvalho, Marcelo Van Gasse (toți din Brazilia); arbitru de rezervă: Walter Lopez (Guatemala)

Cartonașe galbene: Halliche (42), Lahm (107).

Sursă: AGERPRES