FOTBAL – CM 2014: ARGENTINA, CALIFICATA IN FINALA DUPA 4-2 LA LOVITURILE DE DEPARTAJARE CU OLANDA

Echipa Argentinei s-a calificat în finala Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iulie – 13 iulie) după ce a învins Olanda cu scorul de 4-2 la loviturile de departajare, miercuri, pe ”Arena Corinthians” din Sao Paulo, în semifinale. După cele 120 de minute cele două formații au fost la egalitate, 0-0.

Argentina va întâlni Germania pentru a treia oară în finala Cupei Mondiale, duminică, de la ora 22,00 (ora României), pe ”Maracana” din Rio de Janeiro. În 1986, în Mexic, Argentina a câștigat al doilea său titlu mondial, după 3-2 în finala cu Germania. Nationalmannschaft cucerea al treilea său titlu mondial în 1990, în Italia, după 1-0 cu Argentina în finală.

Portarul Sergio Romero a fost eroul Argentinei în semifinala cu Olanda, reușind să apere șuturile lui Vlaar și Sneijder.

Cu Nigel De Jong, refăcut remarcabil, după ce fusese anunțat ca indisponibil pentru restul turneului, Olanda a început în defensivă. Argentina a dominat jocul, dar prima oportunitate a revenit batavilor, în minutul 13, șutul lui Sneijder ocolind poarta.

Peste doar două minute, Argentina a beneficiat de prima situație notabilă (15), dar Cillessen a reținut lovitura liberă bătută de Messi de la circa 22 de metri. Sud-americanii au creat pericol și în minutul 24, la un corner, când Garay a reluat cu capul din 5 metri, peste poartă, fiind blocat de Vlaar.

Cele două formații au făcut un joc destul de compact, nu s-au expus prea mult, fiind preocupate în primul rând să nu primească gol.

Echipa lui Sabella a fost mai prezentă în joc, însă nu a mai reușit să își creeze alte ocazii, dar au avut ceva emoții în minutul 28, când Mascherano a dat cap în cap cu Wijnaldum și a suferit o ușoară comoție, dar a revenit în joc după ce a primit îngrijiri.

Nici în repriza secundă cele două echipe nu s-au mișcat mult mai bine, anihilându-se reciproc. Argentina și-a creat o situație interesantă în minutul 58, când Lavezzi a centrat pentru Higuain, dar vârful lui Napoli nu a putut controla balonul, fiind blocat de De Vrij. Elocvent este faptul că după 70 de minute de joc cele două echipe trimiseseră doar un șut pe poartă (Messi, 15).

Argentina a ratat cea mai mare ocazie în minutul 75, când Higuain a reluat la colțul scurt, dar în afara porții, centrarea lui Perez. Rojo (84) l-a testat de la distanță pe Cillessen, dar goalkeeperul ”portocalei mecanice” a reținut în doi timpi.

Olanda, care nu a tras deloc pe poartă în cele 90 de minute, a fost aproape să dea lovitura în ultimele secunde ale timpului regulamentar, când Robben a fost blocat in extremis de Mascherano. În prelungiri, același Robben l-a testat pe Romero cu un șut de la distanță, fără probleme pentru portarul argentinian (99). Palacio (115) a irosit o șansă bună pentru echipa ”Albiceleste”, trimițând slab cu capul pentru Cillessen. Rodriguez (117) a amenințat și el poarta olandeză, dar a reluat modest centrarea lui Messi. Olanda a ratat ultima oportunitate (120), prin Kuyt, al cărui șut a fost blocat de Demichelis.

La loviturile de departajare, Messi, Garay, Aguero și Maxi Rodriguez au marcat pentru Argentina, Robben și Kuyt pentru Olanda, ratând Vlaar și Sneijder.

Argentina va lupta pentru al treilea său titlu mondial, după cele din 1978 (3-1 cu Olanda, în prelungiri), și 1986 (3-2 cu Germania), având și o finală pierdută, în 1990, în fața Germaniei. Olanda rămâne cu cele trei finale pierdute, în 1974, 1978 și 2010.

Argentina și Olanda s-au mai întâlnit de patru ori la Cupa Mondială, ”batavii” câștigând de două ori, Argentina o dată, iar un meci s-a încheiat la egalitate. În total, Olanda și Argentina au fost adversare în opt partide, Olanda învingând în patru, iar Argentina în unul singur (1978), alte trei încheindu-se nedecis. La Cupa Mondială, în 1974, Olanda a surclasat Argentina cu 4-0, în faza a doua, ajungând apoi în finală, pe care a pierdut-o în fața Germaniei. Argentina a câștigat finala din 1978 (3-1, după prelungiri), în 1998, în sferturile ediției din Franța, Olanda a trecut cu 2-1 de Argentina, iar în 2006, cele două echipe au remizat (0-0) în grupă.

Olanda — Argentina 0-0, după prelungiri; 2-4 la loviturile de departajare
Au executat în ordine loviturile de departajare: Ron Vlaar 0-0 (ratare — apără Romero), Lionel Messi 0-1 (gol), Arjen Robben 1-1 (gol), Ezequiel Garay 1-2 (gol), Wesley Sneijder 1-2 (ratare — apără Romero), Sergio Aguero 1-3 (gol), Dirk Kuyt 2-3 (gol), Maxi Rodriguez 2-4 (gol)
Sao Paulo, ”Arena Corinthians”: 63.267 spectatori
Cupa Mondială 2014 — semifinale

Au evoluat echipele:
Olanda: 1. Jasper Cillessen — 3. Stefan de Vrij, 2. Ron Vlaar, 4. Bruno Martins Indi (7. Daryl Janmaat, 46) — 15. Dirk Kuyt, 6. Nigel De Jong (16. Jordy Clasie, 62), 20. Georginio Wijnaldum, 5. Daley Blind — 10. Wesley Sneijder — 11. Arjen Robben, 9. Robin van Persie (căpitan; 19. Klaas-Jan Huntelaar, 96). Selecționer: Louis van Gaal.
Rezerve neutilizate: 22. Michel Vorm, 23. Tim Krul — 8. Jonathan de Guzman, 12. Paul Verhaegh, 13. Joel Veltman, 14. Terence Kongolo, 17. Jeremain Lens, 21. Memphis Depay.

Argentina: 1. Sergio Romero — 4. Pablo Zabaleta, 15. Martin Demichelis, 2. Ezequiel Garay, 16. Marcos Rojo — 6. Lucas Biglia, 14. Javier Mascherano, 8. Enzo Perez (18. Rodrigo Palacio, 81) — 10. Lionel Messi (căpitan) — 22. Ezequiel Lavezzi (11. Maxi Rodriguez, 101), 9. Gonzalo Higuain (20. Sergio Aguero, 82). Selecționer: Alejandro Sabella.
Rezerve neutilizate: 12. Agustin Orion, 21. Mariano Andujar — 3. Hugo Campagnaro, 5. Fernando Gago, 13. Augusto Fernandez, 17. Frederico Fernandez, 19. Ricky Alvarez, 23. Jose Basanta.

Arbitru: Cuneyt Cakir; arbitri asistenți: Bahattin Duran, Tarik Ongun (toți din Turcia); arbitru de rezervă: Jonas Eriksson (Suedia)
Cartonașe galbene: Martins Indi (45), Demichelis (49), Huntelaar (105).

Sursă: AGERPRES