FOTBAL – CM 2014: ARGENTINA A CASTIGAT GRUPA F, DUPA 3-2 CU NIGERIA

Echipa Argentinei a învins formația Nigeriei cu scorul de 3-2 (2-1), miercuri, pe stadionul ”Beira-Rio” din Porto Alegre, și a câștigat cu maximum de puncte Grupa F a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie – 13 iulie).

Lionel Messi, cu două goluri (3, 45+1), a fost artizanul victoriei și de această dată, celălalt gol fiind reușit de Marcos Rojo (50), în timp ce pentru africani a înscris Ahmed Musa (4, 47).

Argentina va juca în optimi cu formația de pe locul secund din Grupa E, Ecuador sau Elveția, în timp ce Nigeria va da piept cu câștigătoarea Grupei E, Franța.

Debutul de meci a fost cel mai intens de la acest Mondial, cu două goluri marcate în primele cinci minute. Mascherano l-a angajat cu o pasă de peste 40 de metri pe Di Maria, șutul acestuia a fost respins de Enyeama în bară, iar mingea a ricoșat fericit la Messi, care a venit în viteză și a trimis balonul în plasă: 0-1 (3). Doar un minut s-au bucurat sud-americanii de avantaj, pentru că Musa a fost găsit bine de Babatunde în flanc și l-a învins pe Romero cu un șut cu efect la colțul lung: 1-1 (4).

Argentina a controlat categoric jocul, în timp ce ”Super Vulturii” s-au limitat la o apărare ordonată, cu ieșire rare pe contre.

Ocaziile la poarta lui Enyeama nu au fost puține, dar goalkeeper-ul lui Lille s-a remarcat la șutul de la distanță al lui Di Maria (9), iar apoi l-a blocat bine Higuain, angajat în careu, însă atacantul lui Napoli a trimis în plasa laterală (9). Di Maria și-a încercat din nou șansa de la distanță, dar mingea a trecut peste bară (25).

Campioana Africii a mai avut o singură situație notabilă, dar mingea expediată de Odemwingie (27) s-a dus puțin peste poartă.

Enyeama s-a mai remarcat la șutul tras de Di Maria la rădăcina barei (30) și a salvat golul la șutul lui Messi (44), din lovitură liberă. Portarul nigerian nu a mai avut însă replică în prelungirile primei reprize (45+1), când Leo Messi a executat impecabil o lovitură liberă de la circa 20 de metri și a adus Argentina în avantaj: 1-2. Starul Barcelonei a ajuns astfel la patru goluri marcate la turneul din Brazilia, la fel ca Neymar.

Și repriza secundă a început în forță, cu nigerienii egalând în minutul 47, prin același Ahmed Musa (47), la o neatenție a apărării sud-americane: 2-2.

Enyeama a salvat golul la șutul lui Di Maria, iar din cornerul rezultat Argentina a preluat din nou conducerea, în min. 50, prin fundașul Rojo, care a marcat cu genunchiul: 2-3.

Meciul a mai pierdut din ritm, Sabella preferând să-l schimbe pe Messi pentru a-l menaja, în timp ce nigerienii l-au pierdut pe Babatunde, care a ieșit cu o posibilă fractură la mâna dreaptă, după ce a fost lovit de mingea șutată violent de coechipierul său Onazi.

Africanii au fost mai activi, dar ocaziile au fost semnate de tot de argentinieni, prin Lavezzi, care a tras din careu, iar Enyeama a respins cu greutate (78). Garay a trimis o lovitură de cap razantă cu vinclul (80). Di Maria a continuat duelul său cu Enyeama (85), dar nu a putut să-l învingă nici acum.

Argentina a făcut cel mai bun meci al său la Mondial, o creștere în joc resimțită și la Messi, de care însă arată că este dependentă.

Nigeria — Argentina 2-3 (1-2)
Au marcat: Ahmed Musa (4, 47), respectiv Lionel Messi (3, 45+1), Marcos Rojo (50).
Porto Alegre, stadion ”Beira-Rio”
Cupa Mondială 2014 — Grupa F

Au evoluat echipele:
Nigeria: 1. Vincent Enyeama — 5. Efe Ambrose, 2. Joseph Yobo (căpitan), 13. Juwon Oshaniwa, 22. Kenneth Omeruo — 18. Michael Babatunde (20. Michael Uchebo, 65), 17. Ogenyi Onazi, 10. John Obi Mikel, 7. Ahmed Musa — 8. Peter Odemwingie (19. Uche Nwofor, 80), 9. Emmanuel Emenike. Selecționer: Stephen Keshi.
Rezerve neutilizate: 16. Austine Ejide, 21. Chigozie Agbim — 3. Ejike Uzoenyi, 4. Ruben Gabriel, 6. Azubuike Egwuekwe, 11. Victor Moses, 12. Kunde Odunlami, 14. Godfrey Oboabona, 15. Ramon Azeez, 23. Shola Ameobi.
Argentina: 1. Sergio Romero — 4. Pablo Zabaleta, 17. Federico Fernandez, 2. Ezequiel Garay, 16. Marcos Rojo — 5. Fernando Gago, 14. Javier Mascherano, 7. Angel Di Maria — 10. Lionel Messi (căpitan; 19. Ricky Alvarez, 63), 9. Gonzalo Higuain (6. Lucas Biglia, 90+1), 20. Sergio Aguero (22. Ezequiel Lavezzi, 38). Selecționer: Alejandro Sabella.
Rezerve neutilizate: 12. Agustin Orion, 21. Mariano Andujar — 3. Hugo Campagnaro, 8. Enzo Perez, 11. Maxi Rodriguez, 13. Augusto Fernandez, 15. Martin Demichelis, 18. Rodrigo Palacio, 23. Jose Basanta.

Arbitru: Nicola Rizzoli; Renato Faverani, Andrea Stefani (toți din Italia); arbitru de rezervă: Svein Oddvar Moen (Norvegia)
Cartonașe galbene: Omeruo (49), Oshaniwa (51).

Sursă: AGERPRES