FINLANDA – ROMANIA 0-2, IN PRELIMINARIILE EURO 2016

Naționala de fotbal a României a învins formația Finlandei cu scorul de 2-0 (0-0), marți seara, pe stadionul Olimpic din Helsinki, într-un meci din Grupa F a preliminariilor EURO 2016.

România s-a impus prin ”dubla” lui Bogdan Stancu (54, 83), ambele goluri din pasele lui Lucian Sânmărtean, și a făcut un nou pas spre calificarea la turneul final din Franța. Tricolorii, chiar dacă nu au făcut un joc nemaipomenit, au făcut uitată impresia din meciul cu Ungaria de la București (1-1).

Finlanda a controlat debutul jocului, dar nu a reușit să se apropie periculos de poarta lui Tătărușanu. Hoban a avut prima oportunitate a meciului (12), însă a șutat pe lângă poartă. Două minute mai târziu, gazdele au singura lor ocazie, însă Tătărușanu a respins șutul trimis la colțul scurt de Hetemaj.

Cu trecerea timpului, echipa nordică s-a mai stins, iar tricolorii au ieșit mai mult la joc, au recuperat mai mult, au pasat mai bine și s-au apropiat în câteva rânduri de poarta gazdelor. Tănase a trimis un șut de la distanță (34), fără probleme pentru Maenpaa, după care Pintilii (45) a trimis pe lângă, la fază cu potențial bun.

Începutul reprizei secunde a fost cât se poate de bun pentru echipa României: gol marcat de Bogdan Stancu, printr-o lovitură de cap, din cornerul executat de Sânmărtean (54), iar finlandezii au rămas în 10 oameni, după eliminarea lui Ring (56).

Tricolorii au controlat jocul și au încercat să puncteze pe contre, însă fazele clare au lipsit, jucătorii români tratând unele situații cu prea multă lejeritate. Prima ocazie bună de gol s-a consumat în minutul 75, când Maenpaa a scos de sub transversală șutul lui Tănase.

Bogdan Stancu a închis conturile în minutul 83, cu o execuție de excepție, șut de la marginea careului la colțul lung, din pasa aceluiași Sânmărtean: 0-2. Rusescu a fost și el aproape de gol (88), cu un voleu peste poartă.

Răzvan Raț, căpitanul naționalei noastre, a bifat cu această ocazie selecția cu numărul 100.

România va juca următorul meci acasă cu surprinzătorul lider al grupei, Irlanda de Nord, pe 14 noiembrie.

Finlanda — România 0-2 (0-0)
A marcat: Bogdan Stancu (54, 83).
Helsinki, Stadionul Olimpic: 20.000 spectatori
Preliminariile EURO 2016 — Grupa F

Au evoluat echipele:
Finlanda: 1. Niki Maenpaa — 22. Jarkko Hurme, 4. Joona Toivio, 3. Niklas Moisander (căpitan), 13. Kari Arkivuo — 19. Alexander Ring, 14. Tim Sparv, 8. Perparim Hetemaj (20. Joel Pohjanpalo, 64) — 21. Kasper Hamalainen (9. Eero Markkanen, 74), 10. Teemu Pukki (11. Riku Riski, 46), 7. Roman Eremenko. Selecționer: Mixu Paatelainen.
Rezerve neutilizate: 12. Lukas Hradecky, 23. Jesse Joronen — 2. Sebastian Sorsa, 5. Veli Lampi, 6. Juhani Ojala, 18. Jere Uronen, 15. Joni Kauko, 16. Teemu Tainio, 17. Sakari Mattila.

România: 12. Ciprian Tătărușanu — 4. Srgian Luchin, 6. Vlad Chiricheș, 21. Dragoș Grigore, 3. Răzvan Raț (căpitan) — 8. Mihai Pintilii, 5. Ovidiu Hoban — 11. Gabriel Torje, 7. Alexandru Chipciu (17. Lucian Sânmărtean, 49), 10. Cristian Tănase ( 22. Gabriel Enache, 84) — 19. Bogdan Stancu (9. Raul Rusescu, 86). Selecționer: Victor Pițurcă.
Rezerve neutilizate: 1. Costel Pantilimon, 23. Silviu Lung jr — 2. Cosmin Moți, 13. Claudiu Keșeru, 14. Iasmin Latovlevici, 15. Bogdan Mitrea, 16. Florin Gardoș, 18. Andrei Prepeliță, 20. Alexandru Maxim.

Arbitru: Paolo Tagliavento; arbitri asistenți: Lorenzo Manganelli, Mauro Tonolini; arbitru de rezervă: Giulio Dobosz; arbitri asistenți adiționali: Marco Guida, Gianpaolo Calvarese (toți din Italia)
Delegat UEFA: Jacob Erel (Israel), observator UEFA pentru arbitri: Oguz Sarvan (Turcia)
Cartonașe galbene: Tănase (8), Stancu (44), Ring (52, 56), Grigore (80).
Cartonaș roșu: Ring (56).

sURSĂ: AGERPRES