Fetele de la ritmică, medaliate în competiţii internaţionale (FOTO)

Sportivele loturilor naţionale au concurat zilele trecute în cadrul a trei competiţii internaţionale, anunţă Federaţia Română de Gimnastică Ritmică:

1.Test Event Minsk (concurs premergător Jocurilor Europene de la Minsk din luna iunie) – delegaţia României a fost formată din sportiva senioară Verdeş Andreea Cristina şi antrenoarea sa, Radu Cătălina (CSŞ Unirea Iaşi) şi arbitrul internaţional Jipa Marinela. În cadrul acestei competiţii, Andreea Verdeş a reuşit să obţină cele mai bune rezultate din acest an şi s-a întors acasă cu 4 medalii de bronz: individual compus, minge, măciuci şi panglică.

2.World Challenge Cup Guadalajara, Spania – delegaţia României a fost alcătuită din sportivele Stoian Denisa Alexandra (CSM Ploieşti) şi Ichim Sonia Denisa (CSM Arad), antrenoarea Novikava Tatsiana (CSM Arad) şi arbitrul internaţional Chiriac Ştefania.

La această competiţie au participat 45 de gimnaste din 26 de ţări, iar sportivele românce s-au clasat pe următoarele poziţii: Ichim Sonia Denisa, de la CSM Arad, s-a clasat pe locul 20 în clasamentul la individual compus, cu un total de 62.650, iar sportiva Stoian Alexandra Denisa, de la CSM Ploieşti, aflată în primul an de seniorat, a terminat competiţia pe locul 27, cu un total de 59.850.

3.Turneul Internaţional Pecs Cup, aflat la cea de-a a 16 ediţie, a adunat la start 370 de sportive din 22 de ţări, printre care şi sportivele componente ale ansamblului de junioare al României: Mezei Ana, Besoiu Iulia şi Ivan Ariana (CS UNEFS Bucureşti), Enache Sabina Ioana (CSM Ploieşti), Gavrilaş Sorana (LPS Bihorul Oradea) şi Biringer Alenia (CSM Arad), alături de antrenorul principal al lotului de ansamblu, Chiriac Daniela (CSM Arad).

În cadrul acestui concurs, sportivele românce au reuşit o evoluţie foarte bună la exerciţiul cu 5 cercuri, unde au obţinut un punctaj extrem de important pentru moralul micilor gimnaste înainte de Campionatul European şi anume 18,133 (locul 1), iar pentru exerciţiul cu 5 panglici au obţinut 15,400 (locul 1).

După o perioadă foarte încărcată, cu numeroase turnee internaţionale şi etape de Cupă Mondială, urmează o perioadă de pregătire intensă pentru Campionatul European de la Baku, Azerbaidjan, ce se va desfăşura în perioada 14-20 mai.

Secţia de gimnastică ritmică a CSM Arad – antrenoare Daniela Chiriac şi Tatiana Novikova, a mai înregistrat rezultate notabile la puternicul concurs de la Pecs, după cum urmează: Catrina Buniov – locul 1, Maria Moţ – locul 4, Dalia Marin – locul 5, Antonia Stănescu – locul 6 (toate la categoria 2007, panglică); Maria Moţ – locul 1 (categoria 2007, minge); Catrina Buniov – locul 3, Dalia Marin – locul 6 (ambele categoria 2007, măciuci); Carina Crainic  – locul 2 (categoria 2008, minge); Andra Crainic – locul 2, Karina Kuncz (ambele categoria 2008, măciuci); Karina Kuncz – locul 1, Carina Crainic – locul 2, Andra Crainic – locul 3 (toate categoria 2008, panglică); Vanessa Varga – locul 3, Maria Cohuţ – locul 4 (ambele categoria 2009, coardă). (foto: facebook)