Felnacul, relansat de… preşedinte: „Să facem cât mai multe puncte”

Victoria Felnac dă primele semnale de revenire în Liga a IV-a. Trupa lui Dan Cuedan a câştigat etapa trecută de campionat cu 5-3 meciul de acasă, cu Mailatul (Felnacichi 2, Herlo, Ghiţă pen., Brozbic, respectiv, Mateucă, Chepeţan şi Crişan). Intrat pe teren în minutul 78, la scorul de 3-3 şi când echipa lui se afla în inferioritate numerică din cauza eliminării lui Sabău (min.65), Felnacichi a fost decisiv, marcând de două ori pe final, în minutele 80 şi 88, pentru un succes important, de moral: “E o coincidenţă fericită că am debutat ca preşedinte cu două goluri într-un moment greu, în care echipa avea mare nevoie de puncte. Victoria este a băieţilor, eu doar mă bucur că am putut ajuta. Au venit şi spectatori mai mulţi ca altădată, iar asta ne bucură şi ne motivează suplimentar. Era păcat să pierdem două puncte”, spune eroul Felnacului, preşedintele-jucător Felnacichi. Antrenorul Dan Cuedan a început meciul cu Mailatul în formula: Matenț – Țugulescu, Brozbic, Moisă, Sabău, Baroti (min.83, Bogdan), Adam, Vulpoi (min.78, Dachin), Ghiță, Meszaroș (min.78, Felnacichi), Herlo (min.71, Gabor).
Obiectiv urgent: ieşirea din subsol!
E a doua victorie a sezonului, cele trei puncte propulsând „VI-FE” pe locul 12 în clasamentul Ligii a IV-a, cu 8 puncte, dar şi un meci mai puţin disputat. Pentru cei din Felnac urmează sâmbătă, ora 11, o deplasare destul de accesibilă, la Şimand, echipă care nu a rupt nici ea gura târgului în acest tur de campionat. Abia pe 9, Şoimii e o adversară abordabilă, iar trupa lui Cuedan vrea să lege victoria de etapa trecută cu un nou rezultat pozitiv: “Mergem cu încredere la Şimand, dar aşteptăm cu real interes şi data de disputare a restanţei de la Curtici. Vrem să facem cât mai multe puncte până la iarnă, pentru a ieşi din subsolul clasamentului”, mai spune Felnacichi. Exceptând jocul de la Şimand, Felnacul mai are de jucat, în tur, acasă cu Păulişul şi Săvârşinul şi în deplasare la Pecica, dar şi restanţa “externă” cu Frontiera.