FCC Baschet Arad, victorie clară la debutul lui Rodriguez

by Rusu Flavius

Arad. FCC Baschet Arad s-a impus clar, aseară, în primul meci oficial cu spaniolul Manuel Rodriguez pe bancă. „Galben-albastrele” au câştigat  pe terenul liderului surprinzător de dinaintea ultimei etape a turului grupei vest din Liga Naţională, ACS KSE Târgu Secuiesc. A fost 55-77 (20-19, 12-19, 15-24, 8-15), meci în care arădencele au avut probleme doar în primul sfert, după care au preluat iniţiativa şi nu au mai cedat-o până la final. Arădencele, cu o bancă mult mai valoroasă, s-au distanțat treptat și au ajuns la un maxim de 24 de puncte în sfertul patru. Hadzovic, Webb, Karakasevic, Pop şi Ardelean a fost „5-ul” de start al Aradului.

Ambii antrenori au dat în final minute și jucătoarelor tinere de pe bancă, iar FCC Baschet Arad obține a treia victorie în acest campionat, în timp ce ACS KSE Târgu Secuiesc suferă a doua înfrângere, prima acasă. Marta Fodor a fost coșghetera partidei, cu 20 de puncte. Pentru FCC Baschet Arad au mai înscris: Webb 17 puncte, Karakasevic 13 puncte (9 recuperări), Ardelean 10 puncte (5 recuperări), Akathiotou 9 puncte (7 recuperări, 6 turnovers), Pop, 2 puncte, Hadzovic 2, Mercea 2 și Ciotir 2. Au mai jucat Bartok şi Neagu.

ACS KSE Târgu Secuiesc ajunge la 10 puncte și coboară pe locul doi, la egalitate cu CSM Satu Mare. Sătmărencele au avantajul rezultatului direct, iar KSE are şi un meci în plus. FCC Baschet Arad face 8 puncte, tot cu un meci mai puțin față de adversara de duminică.

„Galben-albastrele” se menţin pe locul 4, cu același număr de puncte cu „U” Cluj, dar cu dezavantajul rezultatului din meciul direct. În prima etapă din retur, FCC Baschet Arad joacă acasă, sâmbătă, cu CSM Satu Mare, liderul neînvins al grupei de vest. (foto: FCC Baschet Arad, facebook)