FCC Baschet Arad, victorie în ultimul amical al toamnei

FCC Baschet Arad şi-a încheiat cu o victorie seria meciurilor amicale disputate în perioada de pregătire din această pauză competiţională. La Belgrad, echipa antrenată de Dejan Mudresa şi Cristian Bondor şi-a ridicat moralul înaintea primului joc oficial din noul sezon cu un succes, scor 65-54 în faţa formaţiei chineze Shanghai Swordfis, aflată într-un turneu european. Pentru “galben-albastre”, testul cu formația pregătită de selecționera Serbiei, Marina Maljkovic, a fost cel de-al şaselea susţinut în această toamnă, în total contabilizându-se trei victorii. FCC Baschet Arad a început partida cu Adrienne Webb, Marta Fodor, Yanina Inkina, Jefimija Karakasevic şi Brankica Hadzovic, ultima fiind şi principala marcatoare.

Și la acest meci, antrenorul Dejan Mudresa nu a putut să o folosească pe Veatriki Akathiotou, accidentată. Amicalul cu formaţia din prima ligă a Chinei a fost controlat în mare parte de arădence, care au câştigat trei din cele patru sferturi ale întâlnirii. Singurele emoţii au fost în a treia parte a jocului, când adversarele s-au apropiat periculos, 47-50. Shanghai Swordfish a avut-o pe bancă pe Marina Maljkovic, selecționera care a dus Serbia spre titlul european în 2015 și spre bronz în acest an.

Principala marcatoare de la chinezoaice a fost vedeta echipei, Jelena Dubljevic, 17 puncte. Şi-au trecut numele pe lista marcatoarelor: Hadzovic 18 puncte, Fodor 15, Inkina 10, Karakasevic 8, Webb 5, Ciotir 5 şi Mercea 4. Au mai evoluat Ardelean, Pop, Neagu şi Bartok. Arădencele intră în linie dreaptă cu pregătirea pentru startul noului sezon intern. FCC Baschet Arad debutează pe 9 octombrie, cu derby-ul de la Satu Mare. (baschetarad.ro)