FC Liverpool a făcut scorul serii, în Liga Campionilor

Real a terminat la egalitate, 1-1, meciul cu Tottenham. Englezii au deschis scorul după autogolul lui Varane, dar Cristiano Ronaldo a adus egalarea înainte de pauză cu al 12-lea gol înscris din ultimele 15 șuturi trimise pe poartă în UCL.

APOEL a produs cea mai mare surpriză a serii. A terminat la egalitate, 1-1, meciul de pe teren propriu cu Borussia Dortmund. Liderul din Bundesliga a rămas astfel la 6 puncte în spatele lui Real și Tottenham și are șanse mici să treacă de grupele Champions League.

Manchester City s-a distrat cu Napoli în prima repriză. ”Cetățenii” conduceau cu 2-0 încă din minutul 13, după reușitele lui Sterling și Gabriel Jesus. Napoletanii puteau reveni în meci, dar Mertens a ratat un penalty în minutul 38. A fost al șaselea penalty consecutiv ratat împotriva lui City, în Champions League.

Diawara a redus din diferență, culmea, tot din penalty, dar echipa lui Guardiola s-a impus cu 2-1 și are punctaj maxim în grupă.

Liverpool a scris istorie în Champions League, devenind echipa din Anglia care a condus cu cel mai mare scos, la pauză, într-un meci din cea mai importantă competiție inter-cluburi (4-0). Maribor – Liverpool s-a terminat 0-7.

În celălalt meci al grupei, Sevilla a fost umilită în Rusia, de Spartak Moscova, cu 1-5.

GRUPA E

Spartak Moscova – Sevilla 5-1 (Promes `18, `90, Melgarejo `58, Glushakov `67, Adriano `74 – Kjaer `31)

Maribor – Liverpool 0-7 (Firmino `4, `54, Milner `13, Salah `20, 40, Oxlade-Chamberlain `86, Arnold `90)

GRUPA F

Manchester City – Napoli 2-1 (Sterling `9, Gabriel Jesus `13, Diawara `73 (pen))

Feyenoord – Şahtior Doneţk 1-2 (Berghuis `7 – Bernard `24, `53)

GRUPA G

Monaco – Beşiktaş 1-2 (Falcao `30 – Tosun `34, Babel `55)

RB Leipzig – Porto 3-2 ( Orban `8, Forsberg `38, Augustin `41 – Aboubakar `18, Marcano `44)