FC Hermannstadt a umilit FCSB și e în semifinalele Cupei

FC Hermannstadt a produs o mare surpriză prin victoria umilitoare 3-0, obţinută în faţa celor de la FCSB, joi, pe Stadionul ”Municipal” din Sibiu, în sferturile de finală ale Cupei României. Elevii lui Alexandru Pelici s-au impus prin golurile marcate de Bogdan Rusu (11, 63) şi Ştefan Blănaru (29), ratând alte numeroase ocazii de gol.

Meciul dintre FC Hermannstadt şi FCSB trebuia să se dispute iniţial miercuri seara, dar a fost reprogramat pentru joi din cauza terenului îngheţat. FC Hermannstadt este a doua echipă din judeţul Sibiu calificată în semifinalele Cupei României, după ce Gaz Metan Mediaş a învins-o marţi pe Astra Giurgiu (1-0).

Un alt meci din sferturile de finală, CS Universitatea Craiova – Dinamo, a fost amânat pentru marţi, 6 martie, în timp ce partida dintre FC Botoşani – CSM Poli Iaşi se va juca pe 13 martie. (sursă: digisport.)