FARA EMOTII: UNIV.GOLDIS ICIM – CSM SATU MARE 89-62

Într-un meci care a contat pentru etapa a 7-a a Ligii Naţionale feminine de baschet, Univ.Goldiş ICIM Arad a dispus fără probleme de CSM Satu Mare, scor 89-62. Dacă altădată duelurile dintre cele două echipe stăteau sub semnul echilibrului, formaţia din nord-vestul ţării parcurge un sezon foarte slab, dovadă clasarea în partea inferioară a clasamentului. Diferenţa de valoare s-a văzut încă din start pe parchetul Polivalentei, acolo unde jucătoarele lui Araujo au făcut o primă parte foarte bună, scor 56-24 după 20 de minute. Odată asigurată victoria, ICIM nu a mai forţat foarte mult în ultimele două sferturi, sătmărencele consolându-se cu palida revenire de după pauză.

Următorul meci, cu Nova Vita

Canadianca Katherine Plouffe a terminat în double-double, cu un total de 12 puncte și 12 recuperări. De la Arad s-au mai remarcat Chassidy Fussell, 18 puncte şi 5 recuperări dar și Meighan Simmons, autoare a 16 puncte, 3 recuperări și 6 pase decisive. A fost a şasea victorie stagională pentru vicecampioana în exerciţiu, care urcă pe locul 2 în clasament, cu 14 puncte, dar şi cu un meci mai mult disputat decât următoarele clasate. Următorul meci pentru Univ.Goldiș ICIM va fi tot în Sala Polivalentă din Arad, vineri, de la ora 18:30, în compania formației Nova Vita Târgu Mureș.

ICIM: Fussell 18 (4×3), Simmons 16 (2×3), Plouffe 12, Broomfield 12, Engelman 9 (1×3), Brosovszky 8 (1×3), Milovanovic 7, Crăciun 5, Mercea 2, Demeter.
CSM: Adams 20, Ross 14, Orosz 10, Laza 10 (3×3), Radovic 3, Voica 3, Ferenczi 2, Szmutku, Manta.