Etapă spectaculoasă, în grupele Europa League

RB Leipzig, FC Copenhaga, Dinamo Zagreb, Arsenal Londra şi Sporting Lisabona au obţinut victorii în deplasare, joi, în etapa a doua a grupelor Europa League la fotbal.

Sporting a reuşit o victorie dramatică, nesperată la un moment dat, după ce era condusă de Vorska Poltava cu 1-0 în min. 89. Lusitanii au reuşit să marcheze în ultimele minute de joc prin Fredy Montero (90) şi Jovane Cabral (90+3) şi să obţină un succes de senzaţie.

AC Milan a învins-o pe Olympiakos Pireu cu 3-1, după ce elenii au deschis scorul. ”Rossoneri” au marcat de trei ori în ultimele 20 de minute ale partidei.

Ludogoreţ Razgrad, cu fundaşul român Cosmin Moţi pe teren, a fost învinsă greu de FC Zurich în deplasare, cu 1-0, prin golul lui Palsson (84). Atacantul Claudiu Keşeru nu s-a aflat în lotul campioanei Bulgariei.

Slavia Praga, cu Alexandru Băluţă pe teren din min. 53 (cartonaş galben, min. 60), a fost învinsă de Zenit, la Sankt Petersburg, cu 1-0, prin golul lui Kokorin (80).

Eintracht Frankfurt a învins-o pe Lazio cu 4-1, dar italienii au jucat aproape o repriză în nouă oameni. Olympique Marseille a scăpat victoria printre degete în Cipru, remizând cu Apollon Limassol, 2-2, după ce a condus cu 2-0.

Standard Liege a învins echipa turcă Akhisarspor cu 2-1, meci în care Răzvan Marin a fost integralist la gazde. Chelsea a întrecut greu campioana Ungariei, Vidi FC, cu 1-0, printr-un gol marcat de Morata (70).

Rezultate:

Grupa A
Bayer Leverkusen – AEK Larnaca 4-2
Au marcat: Kai Havertz 44, Lucas Alario 49, 88, Julian Brandt 90+2, respectiv Ivan Trickovski 25, Dimitris Raspas 90+1.

FC Zurich – Ludogoreţ Razgrad 1-0
A marcat: Victor Palsson 84.

Grupa B
Rosenborg Trondheim – RB Leipzig 1-3
Au marcat: Issam Jebali 79, respectiv Jean-Kevin Augustin 12, Ibrahima Konate 54, Matheus Cunha 61.

RB Salzburg – Celtic Glasgow 3-1
Au marcat: Munas Dabbur 55, 73 – penalty, Takumi Minamino 61, respectiv Odsonne Edouard 2.
Cartonaş roşu: James Forrest (Celtic, 72).

Grupa C
Bordeaux – FC Copenhaga 1-2
Au marcat: Younousse Sankhare 84, respectiv Pieros Sotiriou 42, Robert Skov 90+2.
Francois Kamano (Bordeaux) a ratat un penalty în min. 45.
Cartonaş roşu: Carlos Zeca (FC Copenhaga, 90+4).

Zenit Sankt Petersburg – Slavia Praga 1-0
A marcat: Aleksandr Kokorin 80.

Grupa D
Anderlecht Bruxelles – Dinamo Zagreb 0-2
Au marcat: Izet Hajrovic 19 – penalty, Amer Gojak 68.
Cartonaşe roşii: Ognjen Vranjes (Anderlecht, 46), Kévin Théophile-Catherine (Dinamo, 90+3).

Fenerbahce Istanbul – Spartak Trnava 2-0
A marcat: Islam Slimani 52, 69.

Grupa E
Qarabag Agdam FK – Arsenal Londra 0-3
Au marcat: Sokratis Papastathopoulos 4, Emile Smith-Rowe 53, Matteo Guendouzi 80.

Vorskla Poltava – Sporting Lisabona 1-2
Au marcat: Vladislav Kulaci 10, respectiv Fredy Montero 90, Jovane Cabral 90+3.

Grupa F
AC Milan – Olympiakos Pireu 3-1
Au marcat: Patrick Cutrone 70, 79, Gonzalo Higuain 76, respectiv Miguel Angel Guerrero 14.

Real Betis Sevilla – F91 Dudelange 3-0
Au marcat: Antonio Sanabria 56, Giovani Lo Celso 80, Cristian Tello Herrera 88.

Grupa G
Glasgow Rangers – Rapid Viena 3-1
Au marcat: Alfredo Morelos 43, 90+4, James Tavernier 84 – penalty, respectiv Veton Berisha 41.

Spartak Moscova – Villarreal 3-3
Au marcat: Ze Luis 34 – penalty, 82, Lorenzo Melgarejo 85, respectiv Karl Toko Ekambi 13, Pablo Fornals 49, Santi Cazorla 90+6 – penalty.

Grupa H
Apollon Limassol – Olympique Marseille 2-2
Au marcat: Sasa Markovic 73, Emilio Jose Zelaya 90+1, respectiv Dimitri Payet 50, Luiz Gustavo 67.

Eintracht Frankfurt – Lazio Roma 4-1
Au marcat: Danny da Costa 4, 90+4, Filip Kostic 28, Luka Jovic 52, respectiv Marco Parolo 23.
Cartonaşe roşii: Dusan Basta (Lazio, 45), Joaquin Correa (Lazio, 58).

Grupa I
Malmo FF – Beşiktaş Istanbul 2-0
Au marcat: Caner Erkin (autogol) 53, Markus Rosenberg 76 – penalty.

Sarpsborg 08 – KRC Genk 3-1
Au marcat: Patrick Mortensen 5, 63, Kristoffer Zachariassen 54, respectiv Leandro Trossard 49.

Grupa J
FC Krasnodar – Sevilla 2-1
Au marcat: Mauricio Pereira 72, Tornike Okriaşvili 88, respectiv Charles Kaboré (autogol) 43.

Standard Liege – Akhisarspor 2-1
Au marcat: Renaud Emond 17, Moussa Djenepo 40, respectiv Onur Ayik 32.
Cartonaş roşu: Mustafa Yumlu (Akhisarspor, 82).

Grupa K
FC Astana – Rennes 2-0
Au marcat: Baktior Zainutdinov 64, Marin Tomasov 90+1.

FK Jablonec – Dinamo Kiev 2-2
Au marcat: David Hovorka 33, Michal Travnik 81, respectiv Viktor Ţigankov 8, Denis Garmaş 14.

Grupa L
BATE Borisov – PAOK Salonic 1-4
Au marcat: Jose Angel Crespo (autogol) 61, respectiv Aleksandar Prijovic 6, Leo Jaba 11, 17, Dimitrios Pelkas 73.

Chelsea – Vidi FC Szekesfehervar 1-0
A marcat: Alvaro Morata 70.