Era şi timpul: UTA respiră, după 3-0 cu Miroslava

În sfârşit, UTA zâmbeşte! După nouă etape şi două luni de secetă, fără victorie în Liga a II-a, “roş-albii” au reuşit să câştige astăzi în cetatea Şiriei, precedentul succes pe arena “Otto Greffner” datând din primăvară. Deşi nu meritau acest bonus, utiştilor li s-a oferit pachete de prime dacă bat codaşele campionatului, dar în schimb sunt ameninţaţi şi cu blocarea salariilor pe septembrie până la atingerea cotei 25. Factorul financiar primează, iar UTA şi-a amintit că mai trebuie să şi câştige, pentru că destul s-a făcut de râs până acum. Iar trei puncte în faţa Ştiinţei Miroslava nu erau greu de obţinut. După ce la Timişoara, în derby-ul cu Poli, a folosit o formulă experimentală, cu mulţi titulari lăsaţi inexplicabil pe bancă, Todea a înţeles că în situaţia actuală trebuie să joace cu cel mai bun “11”.
Daniel Florea, din nou providenţial
În faţa a doar 300 de spectatori, “Bătrâna Doamnă” a trecut fără probleme de modesta formaţie moldavă, care deşi a încercat multe la Şiria, a reuşit prea puţin. Stahl a deschis repede scorul, în minutul 8, cu un şut plasat din careu, pentru ca Daniel Florea să stabilească rezultatul pauzei în minutul 27, cu o un şut de excepţie de la 23 de metri, mingea oprindu-se în vinclul porţii ieşenilor. Oaspeţii au replicat pe finalul primului mitan, ratând două bune ocazii, prin Chindriş şi Taciuc. Tot vizitatorii au început mai bine şi repriza secundă, iar Viorică şi Marin au trecut şi ei pe lângă golul de onoare. Ocaziile s-au răzbunat, iar Florea a realizat “dubla” în minutul 65, marcând cu capul din 6 metri, după o centrare lobată a lui Hlistei.
Prima victorie la Şiria!
S-a terminat 3-0 pentru UTA, care ia o gură de oxigen, dar încă nu scapă de locul 16, retrogradabil, pe care se află şi acum, după 13 etape! E prima victorie pe teren propriu din acest sezon şi de asemenea primul succes în campionat pentru Todea, la cârma UTA-ei! Urmează o săptămână importantă, cu meciul din Cupă, de la Afumaţi, programat miercuri, ora 14:30 şi apoi deplasarea la Suceava, de sâmbăta viitoare. UTA a început astăzi în formula: Barna – Adili (Buleică), Manea, Scutaru, Burlă – Tănase, Păcura – Strătilă (Asani), Stahl, Hlistei – Florea (Prună).