Dezamăgire în cetatea Şiriei: UTA – FC Braşov 1-2 (FOTO)

UTA a pierdut lamentabil, astăzi, derby-ul de la Şiria, cu FC Braşov, într-un meci de Liga a II-a aşteptat ca în vremurile bune de suporterii arădeni, care au luat cu asalt tribunele micii arene de la poalele cetăţii. Doi jucători împrumutaţi de la Steaua, Chitoşcă şi Enceanu, aveau să decidă soarta jocului. Pe un teren prost, îmbibat cu apă, UTA a făcut o primă repriză foarte slabă, în care nu a găsit aproape deloc culoarele spre poarta adversă. Aşa cum a anunţat, Braşovul a venit să îşi joace o carte decisivă, iar “stegarii” au arătat asta încă din primele minute. După o primă incursiune periculoasă a lui Iacob, oaspeţii au deschis scorul la singura lor ocazie din prima parte: Chitoşcă a scăpat nepermis de uşor pe partea dreaptă, iar după o cursă de 20 de metri, a marcat cu exteriorul, din careu, pe lângă neinspiratul Miron, care lăsat colţul scurt total descoperit. UTA nu a putut reacţiona după gol şi în ciuda dominării sterile nu şi-a creat nici o ocazie clară în primele 45 de minute, Petre şi Strătilă având câteva şarje ofensive, rămase însă fără finalitate. Bine pusă în teren de Ţălnar, gruparea de sub Tîmpa nu a lăsat spaţii şi a intrat cu avantaj minim la pauză. Aşa cum era de aşteptat, Roşu a mutat ofensiv la pauză, Copil fiind înlocuit de Curtuiuş.
O primă repriză execrabilă
Nou intratul a fost periculos la cinci minute după reluare, atunci când a reluat cu capul, din careu, fără însă a-i crea emoţii portarului Iacob. Pe un fond de joc modest, prima mare şansă de egalare a UTA-ei a venit abia în minutul 66, atunci când şutul lui Chindriş, din 10 metri, a fost respins cu dificultate de Iacob. Disperat de evoluţia palidă a echipei sale, Roşu şi-a epuizat schimbările încă de la jumătatea reprizei secunde. Meciul avea să se aprindă neaşteptat în ultimele 20 de minute. Braşovenii puteau încheia conturile în minutul 70, dar mingea a lovit transversala, în urma unui corner executat de pe dreapta. Peste un minut, golgheterul Petre – şters şi el în acest meci – a trimis cu capul, din 6 metri, dar bravul portar al oaspeţilor a respins. Andor, cu o minge centrată pe bară şi Curtuiuş, cu o lovitură de cap puţin pe lângă, au reaprins speranţele suporterilor arădeni.
Executaţi de doi stelişti. Petre, în zi slabă
Speranţe năruite cu exact un sfert de oră înaintea finalului, atunci când pe o contră, Enceanu i-a luat faţa visătorului Filaret – vinovat şi la primul gol – şi cu un şut plasat, din careu, l-a învins pe Miron, 0-2! Meciul se putea relansa imediat, după ce Curtuiuş a fost faultat clar în careu de Stan. Petre şi-a confirmat însă ziua slabă şi a ratat, în minutul 79, de la punctul cu var, remarcându-l încă o dată pe Florin Iacob, care a respins în corner. Acelaşi portar braşovean a fost providenţial şi la mingea trimisă cu capul de Curtuiuş, din careu. Până la urmă, utiştii au spart gheaţa cu un minut înaintea finalului, atunci când Chindriş a marcat din 4 metri, după o centrare în careu de pe dreapta, 1-2. A fost însă prea târziu şi Braşovul a luat trei puncte mari!
Falcă, luat la ţintă de suporteri
Mai grav e, totuşi, că UTA nu a arătat azi că şi-ar dori să promoveze, alimentând încă o dată zvonurile de dinaintea meciului. De remarcat că pe final, galeria UTA-ei şi-a vărsat nervii pe primarul Falcă, înjurat şi îndemnat din nou, cu o celebră scandare, să se întoarcă la Brad. Într-adevăr, edilul Aradului ar trebui să aibă viaţă grea în următoarea perioadă cu suporterii arădeni, în urma bătăii de joc la care e supusă UTA. De urmărit! Altfel, UTA ratează o şansă uriaşă de a se desprinde de urmăritoare şi relansează cu adevărat lupta pentru locurile 2 şi 3, pentru care se bat acum nu mai puţin de cinci echipe. Juventus a câştigat derby-ul cu Sepsi şi se poate considera, deja, în mare măsură, promovată.

Formaţii:
UTA: Miron – Adili (63 Muntean), Manea, Gligor, Filaret – Strătilă (67 Andor), Chindriş, – Tănase, Vîlceanu Copil (46 Curtuiuş) – Petre. Antrenor: Laurențiu Roșu
FC Brașov: Fl.Iacob – Băjan, Şerban, Poverlovici, Stan – Goge (53 I.Popa), Munteanu, P.Iacob – Chitoşcă (65 Enceanu), Grigorie (Ichim 84), Moldoveanu. Antrenor: Cornel Țălnar
Arbitri: Florin Mazilu (Satu Mare) – Iulian Szekely și Doru Lucaciu (ambii din Cluj). Observatori FRF: Nicolae Grigorescu (Timișoara), Viorel Lolea (Reșița).