CSU Craiova s-a calificat în finala Cupei României

Pentru prima oară în ultimii 18 ani, Craiova are o echipă în finala Cupei României. Oltenii au fost învinși cu 2-1 la Botoșani, dar merg în ultimul act grație succesului la scor din tur, 5-1.

Moldovenii au deschis scorul după 13 minute, prin Axente, iar un minut mai târziu reuşita lui Roman a fost anulată pentru fault în atac. Mitriţă a egalat după o oră de joc, punând astfel capăt speranţelor gazdelor. Scorul final, 2-1 pentru Botoşani, a fost stabilit de Golubovic, la o gafă în apărarea echipei lui Mangia.

Cu 6-3 la general, Craiova îşi aşteaptă adversarul din finala Cupei. La Mediaş, Hermannstadt are de apărat avantajul de un gol din tur, 1-0, în direct la Digi Sport, astăzi, de la ora 20:00.